Hadis ilminin gelişimi açısından Veda Hutbesi'nde yer alan 'Rubbe mübellağ' rivayetinin tahric, tahkik ve değerlendirilmesi: Kütüb-i Tis'a çerçevesinde
The analyze, verification and evaluation of transmission in farewell sermon 'Rubbe mübellağ' in terms of of the growth of the science of hadith: In the context of al-Kutub al-Tisa'ah
  1. Tez No: 317251
  2. Yazar: FATMA AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hadis ilminin yayılması, korunması ve gelişmesinin pek çok faktörü vardır. Bu faktörlerden ilki Hz. Peygamber'in tebliğ vazifesini ümmetine emanet etmesi, yani tebliğ görevinin gerekli olmasıdır. İkinci bir faktör de Onun (s.a.), ilmin yayılması ve korunmasına dair emir ve tavsiye niteliğindeki sözleridir. Bu sözlerden birisi de ?Burada bulunanlar bulunmayanlara sözlerimi ulaştırsın. Kendisine bilgi ulaştırılan niceleri var ki, o bilgiyi kendisine ulaştırandan daha iyi anlar ve korur ? sözüdür. Hz. Peygamber bu sözüyle ilmin sonraki nesillere aktarılmasını sağlamıştır. Ayrıca bu rivayet ilme sansürsüz ulaşmanın önünü açmıştır. Bununla birlikte Hz. Peygamber, kendisine bilgi ulaştırılan kimsenin daha iyi anlayabileceğinin altını çizmiştir. Bu yönüyle de yorum ve anlamanın önü açılmış, hadislerin manadaki zenginliğinin ortaya çıkarılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many factors of spreading, protecting and development of Hadith science. The first of these factors is that, Prophet Muhammad entrusted conveying of Islam to the ummah, which makes it a required mission. Second is the words in terms of command and advice of him, regarding the sprading and protection of the science. One of these sayings is ?Those who are present here, shall convey my word to those who are not here. There are ones whom the message is conveyed is better at keeping and perceiving than the ones who convey?. With this saying, Prophet Muhammad has provided the transfer of the knowledge to the next generations and paved the way for accessing the knowledge without censor. Furthermore, he also emphasizes someone conveyed may perceive beter than who conveys it. With this respect, this has cleaned the way for interpretation and cognation and has provided revealing of richness in terms of meaning.