Türk Ceza Hukukunda haksız tahrik
The crime of passion of Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 317285
  2. Yazar: NEZAHAT TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. CANER YENİDÜNYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 29 uncu maddesinde haksız tahrik kurumu düzenlenmiştir. Haksız tahrik kusurluluğu etkileyen bir hal olması nedeniyle cezayı azaltıcı etki taşıyan kişisel, kanuni ve genel bir kuraldır. Bu çalışmada haksız tahrikin tanımı, tarihi gelişimi, hukuki esası ve koşulları incelenmiştir. Ayrıca haksız tahrik kurumu benzer müesseseler ve diğer suç türleri ile karşılaştırılarak özel haksız tahrik hali irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Crime of passion is defined in Article 29 of Turkish Criminal Code No. 5237. Be cause of affecting faultiness, crime of passion which reducts punishment is personal, legal and general rule. In this study, the definition of crime of passion, historical development, legal basis and the conditions are examined. In addition, similar crimes of crime of passion and other types of crime were considered by comparing the specific state of crime of passion.