Türk Ceza Hukukunda haksız tahrik
Provocation in Turkish Criminal Law
- Tez No: 127647
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Özet Modern ceza hukuku bir fiili cezalandırırken sadece kanunda yazan cezayı değil, failin suç işlemesine neden olan etmenleri, failin kişiliğini ve suçun işleniş biçimini de dikkate almaktadır. Suçun işlenmesinde etkili olan nedenlerden bir kısmının o suçun daha hafif veya daha ağır sayılmasını gerektirdiğinin kanun tarafından kabul edilmesi durumunda“suçu etkileyen haller”söz konusu olur. Haksız tahrik kurumuna Kaynak İtalyan Ceza Kanununda olduğu gibi Türk Ceza Kanununda (m. 51) da yer verilerek, mağdurun haksız hareketlerinin faili tahrik ederek bir suç işlemesine neden olabileceği kabul edilmiştir. Haksız tahrik kurumunun özü, failin kendi kusuru olmaksızın, mağdurdan kaynaklanan haksız hareketlerin neden olduğu gazap veya öfkenin etkisiyle bir tepki suçu işlemesi ve bu nedenle de cezasının bir miktar indirilmesidir. Haksız tahrikin psikolojik esası, mağdurdan kaynaklanan haksız hareketler sonucunda duyduğu gazap veya elemin psikolojisinde meydana getirdiği zaaf nedeniyle failin suç işlemesidir. Kurumun hukukî esası ise, mağdurun haksız (kusurlu) hareketlerinin failde gazap veya elem yaratmış olmasıdır. Haksız hareketlerden etkilenerek tepki suçu işleyen failin cezası bu nedenle bir miktar indirilmektedir. Bir olayda haksız tahrik kurumunun uygulanabilmesi için bir hareketin bulunması, hareketin haksız olması, bu hareketin failde gazap veya eleme neden olması, failin bir tepki suçu işlemesi ve tepki suçu ile haksız hareket arasında nedensellik bağının bulunması gerekmektedir. Türk Ceza Kanunu m. 51'de tahrik, hafif ve ağır olmak üzere derecelendirilmiş ve ağır tahrik halinde failin cezası daha fazla indirilmiştir, öte yandan T.C.K. m.51'de düzenlenmiş olan genel tahrikin yanı sıra suç tiplerinin düzenlendiği özel kısımda, bazı özel haksız tahrik hallerine de yer verilmiştir. 145Haksız tahrik kurumuna yer verilmesi, failin suç işlemesine neden olan haksız hareketlerin failde yarattığı gazap veya eleme hukuken değer verildiği anlamına gelir. Failin suç işlerken içinde bulunduğu psikolojik durumun hesaba katılması, cezalandırmada kusuru esas alan modern ceza hukukunun bir gereğidir. Bu nedenle 2002 Türk Ceza Kanunu Öntasarısında da haksız tahrik kurumuna yer verilmiştir. 146
Özet (Çeviri)
Summary Provocation is any kind of act, done by the victim to the author (defendant) which would cause him to feel rage or strong grief (or both) that caused the author to commit a crime against the victim. Modern criminal law regards the infirmities of human nature, and recognizes the fact that a man (author) may be provoked and commit a crime in the heat of anger or under influence of a strong grief caused by an unjust provocation. The provocative act must be“unjust”and also it must cause the victim feel anger or strong grief. Provocation is no ground to escape criminal liability but it may be ground for mitigating the punishment. Turkish Criminal Code is based on (1889 Zanardelli) Italian Criminal Code. According to these codes, any“unjust/illegal act”may provocate author, and he may commit any“reactive crime”against the victim. Although the author was provoked, he will be punished because he committed a voluntary crime. But the penalty will be reduced because his responsibility was diminished by the unjust act. The question whether there was a sufficient provocation shall be determined by the judge. Judge wiil reduce the amount of punishment if the crime was committed under provocation, Where the provocation is grievous and severe, punishment will be more reduced. 147