İşgörenlerin şirket içindeki iletişimi ve kurum kültürü algısı
Culture perception of corporation and the communication between personel in a company
- Tez No: 317297
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA C. ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İşgörenlerin şirket içindeki iletişimi ve kurum kültürü algısıBu çalışmanın amacı, şirket içi iletişim ile iş görenlerin kurum kültürü algısı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Araştırma için sigorta şirketi çalışanlarına anket uygulanmış ve anket sonuçları SPSS 13.0 programında istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bu örnek olay çalışmasında, araştırma kapsamındaki kurumda sosyalleşme ve dayanışma seviyesi ölçülmek suretiyle ?şebekeleşmiş, kar amacı güden, bölümlenmiş ve topluluksal? türdeki kurum kültürü tiplerinden hangisinin etkin olduğunun değerlendirilmesi yapılmıştır. Şirkette hakim olan kurum kültürü ile kişilerin algısı ölçülmeye çalışılmış, sorulan sorularla bu algıyı nelerin etkilediği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture perception of corporation and the communication between personel in a companyThe purpose of this research isto analyse the relationship between inside company communication and employess.The research has made to insurance company and the guestionariz res- ıts have proccesed to spss 13.0 program in order to analyse statist irally.Within this research, the effectiueness of ?Network, profit, portitioned, communal? orienred organizations have been determined.With guestions that are asked the ?adapted organization culture? and ? perception of emplayess? have been determined, as well the factors that effects to these findings.