Tekirdağ yöresi Alevi-Bektaşi kültürü: Kılavuzlu köyü örneği
The Alevi-Bektashi culture to Tekirdağ region: The example of Kılavuzlu village
  1. Tez No: 317340
  2. Yazar: RAMAZAN TARİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmamızda, Tekirdağ Yöresi'nde Alevi-Bektaşi Kültürü'nü Kılavuzlu Köyü alt başlığı altında inceledik. Kılavuzlu Köyü Bektaşi inancına sahiptir. Çalışmamızda Kılavuzlu Köyü'nün bağlı bulunduğu Amuca Kabilesini ve bu kabilenin Türkiye ve Bulgaristan'da yerleşik olarak bulunan köylerini tanıttık. Bunun yanında Kılavuzlu Köyü'nü, adet, gelenek ve görenekleri ile Trakya çevresinde hâkim olan türbeleri anlatmaya çalıştık. Gelenekler ve uygulamalar esnasında çekilmiş fotoğraflarla anlattıklarımızı desteklemeye özen gösterdik. Ayrıca isim koyma, aşure pişirme, kurban kesme gibi geleneksel uygulamalara da olabildiğince bu çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Alevi-Bektashi Culture to Tekirdag Region examined under sub-heading to Kılavuzlu Village. Kılavuzlu Village has a Bektashi belief. In our study Kılavuzlu Village of the village and the tribe to which the Tribe Amuca villages of Turkey and Bulgaria introduced a built-in. In addition to this, Kılavuzlu village, units, customs and traditions of the Thracian tombs around trying to explain to the judge. We took care to support pictures taken during the off what the traditions and practices. In addition, giving names, asure cooking, traditional practices such as cutting the victim in this study are also possible.