Ebü'l-Hasan el-Eş 'arî'nin kelâm sistemi ve kaynakları
Abu al-Hasan al-Ashari?s kalam system and his sources
  1. Tez No: 317407
  2. Yazar: HİKMET YAĞLI MAVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BEBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Ebü'l-Hasan el-Eş`arî, Ebû Hanîfe, İbn Küllâb el-Basrî, Hâris el-Muhâsibi ve Ebû Ali el-Kerâbisî gibi âlimlerin öncülüğünü yaptığı Ehl-i sünnet kelâmının önemli temsilcilerinden biridir. O kendinden önce Ehl-i hadis tarafından savunulan îtikâdî esasları akıl ile teyit edip uzlaştırmaya çalışmış, bunu yaparken çeşitli istidlâl metotlarından yararlanmıştır. Bu metotlar arasında en önemlisi gâibin şâhide kıyâslanmasıdır. Eş`arî, kelâm ilminin konularını ?temel meseleler? (celîlü'l-kelâm) ve ?ayrıntılı meseleler? (dakîkü'l-kelâm) olmak üzere iki kısıma ayırmıştır. Onun kader, sıfatlar, lütuf, hidâyet ve dalâlet gibi temel meselelerdeki görüşlerinin kaynağı Kur'an ve hadislerle birlikte Selefiyye, Ebû Hanîfe, ehl-i isbât, Küllâbiyye ve Mürcie'dir. Cevher, araz, hareket, zaman, mekân gibi ayrıntılı konularının kaynağı ise Mu`tezile ve felsefecilerdir.
Özet (Çeviri)
Abu?l-Hasan al-Ash`ari is one of the major representatives of the Ahl al-sunnah kalam pioneered by scholars such as Abu Hanifa, Ibn Kullab al-Basri, Harith al-Muhasibi and Abu Ali al-Kerabisi. He tried to confirm with the reason and reconcile the principles of faith advocated by Ahl al-hadith before him, as he did so benefited from a variety of methods istidlal. The most important of these methods is comparison of the gaib wiht the shahid. Ash`ari classifies the theological issues into two parts as the science of“fundamental issues”(celil al-kalam) and“detailed issues”(dakik al-kalam). The sources of his views of the fundamental issues such as the fate, attributes, grace, guidance and diversion are Selefiyyah, Abu Hanifa, ahl al-ithbat, Kullabiyyah and Murji?ah with the Quran and the hadiths. The sources of detailed issues such as the athom, arad, movement, time and space are Mu`tazila and the philosophers.