Eşʻarîlik mezhebi ve Eşʻariliğin ortaya çıkışı
Ash'ari sect and the emergence of Ash'ariism
  1. Tez No: 863255
  2. Yazar: BAHMAN KAKABDULLA AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ ÖNEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İslam fikriyatında faaliyet gösteren ve kendi öğretisini sağlam inanç esasları üzerine inşa eden, itikadî ve siyasî problemleri kendine özgü metot ile çözümler üreten mezheplerden biri de Eşʻarîliktir. Muʻtezile mezhebine bir aksülamel olarak ta çıktığı söylenebilir. Mezhep kurucusu Ebü'l-Hasan el-Eşarî henüz hayatta iken ona ait fikirler Müslüman beldelerinde tartışılmış, tanıtılmış, taraftara bulmuştur. İmam Eşʻarî ile Eşʻarilik arasında kuvvetli bir bağ vardır. Eşʻariliğin fikren gelişmesi daha sonraları oluşmuştur. Geniş bir literatüre sahip olan Eşʻarilik, İslam coğrafyasında medreselerde müfredatta yer almış, Eşʻariliğe ait eserler varlığını günümüze kadar getirebilen bir mezheptir. Eşʻariyye mezhebinin en önemli özelliği imanı tasdikten ibaret görerek, amel ve dil ile ikrarı şart koşmamasıdır. İtikat ile alakalı konular tartışılırken Kur'an ve Sünnet'i temel kaynak almış, ashâbın ve tabiîne ait görüşlere müracaat etmiş, ehl-i hadis'in fikirlerine yer vermiştir. İtikâdi konuların ispatı sadedinde nassa öncelik vererek, aklı nassın hizmetine koymuş, naklî esas almakla birlikte aklı etkili bir şekilde kullanmıştır. Akıl için bizi ancak vahyin kaynağına ve mahiyetini anlamamıza bir vesiledir demektedir. O'nun inanç ile alakalı konularda fikir beyan etmesindeki maksat hakikate ulaşma ve elverişli yöntemlerle imanı kuvvetlendirmek ve yanlış yola sapan bidʻat ehlinin yanlış fikirlerini reddetmek, Allah ve kâinat hakkında doğru bilgi ile bilinmesi gerekenleri göstermektir. Eşʻar'i bidʻatçi olarak belirttiği kişilerden maksat, Muʻtezile mensuplarıdır der ve eserlerinde bunların neden bidʻat ehli olduklarını maddeler şeklinde izah eder. Haberi sıfatlar ile rü'yetullah konusu gibi girift meselelerde nassa dayanmayı tercih etmiştir. O'nun itikat ile alakalı görüşlerini kendi eseri olan“el-İbâne ʻan usûli'd-diyane'den net bir şekilde görebiliriz. Eşʻari'nin yolunu takip eden ve o'nun fikirlerini yorumlayan Bakıllânî ve Eşʻariyye içinde çıkan diğer bazı alimler, imamımız dedikleri halde zaman zaman ondan farklı düşünceleri ifade etseler de İmâm Eşʻari'nin asli doktirininden ayrılmamışlar, Ehl-i sünnet çizgisi üzerinden Eşʻariliği olgunlaştırmaya çalışmışlardır. ”Eşʻarîlik Mezhebi ve Eşʻariliğin V Ortaya Çıkışı isimli bu çalışmada“ Birinci Bölümde, İmâm Eşʻarî, Eşʻariliğin ortaya çıkışı ve gelişmesi”isimli bu çalışmada, Eşʻariyye mezhebinin akaide ait görüşleri, akil ve nakil meselesi, esmâ ve sıfat konusu; İkinci Bölümde, Eşʻariyye ekolünün içeriği ve muhatapları; Üçüncü Bölümde ise, İmâm Eşʻarî'den sonra O'nun çizgisini kendisinden sonra güçlü alimlerin öncülüğünde sistemli bir ekol olarak devam etmesine vesile olan ekolün belli başlı hocalarından bahsedilmiştir Sonuç kısmında tespitler, elde edilen bulgular ve ulaşılan sonuçlar hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ash'arism is one of the sects that operate in Islamic thought, build their teaching on solid principles of faith, and produce solutions to religious and political problems with their own unique method. It can be said that it emerged as a counter-argument to the Muʻtazila sect. While the founder of the sect, Abu'l-Hasan al-Ashārī, was still alive, his ideas were discussed, introduced and found supporters in Muslim countries. There is a strong bond between Imam Ash'ari and Ash'ariism. The intellectual development of Ashariism occurred later. Ash'arism became the official sect in certain periods. Works belonging to Ash'arism, which has a wide literature, have been included in the curriculum of madrasahs in the Islamic geography, and thus it has survived to the present day. The most important feature of the Ash'ariyya sect is that it sees faith as merely confirmation and does not require confession through deeds and tongue. While discussing issues related to faith, it took the Quran and the Sunnah as its main sources, referred to the opinions of the Companions and Tabiun, and included the ideas of the Ahl al-Hadith. By giving priority to the text for proving theological issues, it put the mind at the service of the text, and used the mind effectively while taking the text as a basis. It says that the mind is only a means for us to understand the source and nature of revelation. The reason why he expressed some opinions on matters related to faith is to reach the truth and strengthen faith with convenient methods, reject wrong ideas of the people of bid'ah who have gone astray, and show what needs to be known with correct knowledge about Allah and the universe. AlAshārī says that the people he refers to as heretics are members of Muʻtazila and explains in his works why they are people of heresy in the form of articles. He preferred to rely on the text in complex issues such as the khabari adjectives and the subject of ru'yetullah. One can clearly see his views on faith in his own work“El-İbâne ʻan Usûli'd-Diyane”. VII The scholars of Bakillani and Ash'ariyya, who followed Ash'ari's path and interpreted his ideas, did not deviate from Imam Ash'ari's essential doctrine, whom they called their Imam, even though they expressed different thoughts from time to time. They sought to mature Ash'ariism through the line of Ahl al-Sunnah. Imam Ash'ari wrote works against the sects of kalam, cedel and bidah, and some of these works have survived to this day. In this study titled“Ash'arism and How It Emerged”, Imam Ash'ari, emergence and development of Ash'ariism, Ash'ariyya sect's views on belief, and the issues of mind, text, names and attributes are presented in the first part. In the Second Part, the content and