Türkiye'de orta ölçekli kentsel alanlar sorunu ve çözüm arayışları: Zonguldak örneği
Medium sized urban areas problem and solution seeking in the Turkey: Example of Zonguldak
- Tez No: 317453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBAY ARIKBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Orta ölçekli kentler/kentsel alanlar, küçük ve büyük ölçekli kentlere göre pek çok avantajı bünyesinde barındırmakta ve çekim merkezi konumunda olabilmektedir. Ancak bunun aksine ciddi yönetim ve hizmet sorunlarıyla da karşı karşıya kalabilmekte ve birer sorun merkezi halini alabilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'deki orta ölçekli kentlerin sorunları, bu sorunların çözümüne yönelik geliştirilen alternatif modeller ve uygulamalarına dair teorik çerçeve çizilmekte; ardından aynı konu Zonguldak Orta Ölçekli Kentsel Alanı (ZOÖKA) örneği üzerinden incelenmekte ve bu alana yönelik geliştirilen öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Medium sized cities/urban areas have lots of advantages as to small and big sized cities and can be a center of attraction. On the contrary to this, they can be confronted to serious problem of management and service and to be a center of problem. In this study, problem of medium sized cities, alternative models and practices for solutionin Turkey has been theoretically drawn.And then, example of Zonguldak Medium Sized Urban Area (ZMSUA)has been examined and put forward to proposals for that area.