Türkiye'nin jeopolitik konumu bağlamında Avrupa Birliği enerji politikaları
European Union energy policy within the context of Turkey's geopolitical position
  1. Tez No: 317460
  2. Yazar: FURKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Enerji insan yaşamı için olduğu kadar ülkelerin ekonomik kalkınmaları açısından da oldukça önemli bir unsudur. Üretimin doğrudan bir girdisi olma özelliği taşıyan enerji ülkeler açısından stratejik bir önem taşımaktadır. Günümüzde artan küresel enerji talebine karşın enerji kaynaklarının sınırlı olması ülkelerin enerji politikalarına verdikleri önemin giderek artmasına neden olmaktadır. Avrupa Birliği dünyada enerji tüketiminin en yoğun olduğu bölgelerin başında gelmektedir. Buna karşın enerji rezervleri sınırlı olan Avrupa Birliği tükettiği enerjinin büyük bir bölümünü ithalat yoluyla karşılamaktadır. Enerjide ithalat bağımlısı olan Avrupa Birliği enerji arz güvenliği bağlamında politikalar geliştirmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin sahip olduğu jeostratejik ve jeopolitik konumunun, Avrupa Birliği'nin enerji arz güvenliği politikalarına olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is not only an important part of human life but also a critical element for economic development of countries. It has a great strategical prominence for countries as a direct input for production. Governments pay an increasing attention to their energy policies due to the fact that energy sources are limited whereas global demand for energy is getting higher recently. European Union is one of the leading regions for energy consumption in the world. Nonetheless, European Union which has limited energy resources, meets biggest part of its consumed energy through importation. Since European Union depends on import for energy it develops some policies about security of energy supply. This thesis studies impacts of Turkey?s geostrategical and geopolitical location on European Union?s policies of energy supply security.