Ermenistan dış politikası (1991-2005)
Armenian foreign policy (1991-2005)
- Tez No: 218395
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Tezde 1991-2005 yılları arasında uygulanan Ermenistan dış politikası incelenmiştir. Ermenistan dış politikasının kuramsal çerçevesi ve dış politikayı belirleyen öğeler ve kavramsal yaklaşımlar adlı birinci bölümde Ermeni ulusal kimliği, Ermeni ulusal kimliğinin oluşumunda Türk faktörü, jeopolitik konumu, diaspora ve dış politika, Hay Dat Doktrini ve dış politika, demografik yapı, siyasi liderler, güvenlik güçleri ve dış politika, sözde Ermeni soykırımı ve dış politika konuları değerlendirilmiştir.?Büyük Ermenistan? kurma projesinde Ermenistan'ın Türkiye ve Azerbaycan politikası adlı ikinci bölümde bu ülkenin Türkiye ve Azerbaycan politikaları ele alınmış, Ermenistan'ın bölge politikası adlı üçüncü bölümde Ermenistan'ın Rusya, İran ve Gürcistan politikası değerlendirlmiş, Ermenistan dış politikasında güvenlik anlayışı, Avrupa ve ABD ile ilişkiler adlı dördüncü bölümde Ermenistan'ın güvenliği bağlamında Güney Kafkasya'nın jeopolitiği ve güvenlik sorunları, bölgesel güvenlik örgütü projeleri, Ermeni ulusal güvenliği, Ermenistan ve BDT Ortak Güvenlik Antlaşması, Ermenistan NATO ilişkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde aynı zamanda Ermenistan'ın Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ile ilişkileri değerlendirilmiş, Ermenistan'ın ABD ile ekonomik, mali ve enerji alanındaki ilişkilerine, iki ülke arasındaki ilişkilerde ABD Ermeni dıasporasının yeri ve önemine açıklık getirlmiştir.Anahtar sözcükler1.Ermenistan2.Dış politika3.Güvenlik4.Dış İşleri5.Diaspora
Özet (Çeviri)
This thesis investigates Armenian foreign policy between 1991-2005. The first part ?structural Framework of Armenian foreign policy and theorethical aspects and approaches of Armenian foreign policy? evaluates Armenian national identity, Turkish factor in the formation of Armenian national identity, geopolitical situation, diaspora and foreign policy, Hay Dat Doctrine and foreign policy, demographical structure, political leaders, security forces and foreign policy, the so called Armenian genicide and foreign policy.The second part Armenian policy of Turkey and Azerbaijan in the Project of Great Armenia investigates the policy of Armenia towards these countries. The third part ?Armenia?s regional policy? evaluates the Armenian policy towards Russia, Iran and Georgia. The fourth part ?understanding of security in Armenian foreign policy relations with EU and the USA? investigates the geopolitics and security issues of southern Caucasus, regional security organisations projects, Armenia and the Commonwealth of Independat States common security agreement, Armenia and NATO relatyions in the context of Armenian national security. The fouth part also deals with the relations of Armenia with the European Union and the European Counsel, and the place and the importance of Armenian diaspora in the US in economic, fiscal and energy relations with the US.Key Words1.Armenia2.Foreign Policy3.Security4.Foreign Affairs5.Diaspora