The case of Slobodan Milosevic at the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia and its perceptions in Serbia and in the world
Eski Yugoslavya Savaş Suçluları Mahkemesi'nde Milosevic davası ve Sırbistan'da ve dünyadaki algıları
- Tez No: 317466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY BOZBORA HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Balkanlar farklı etnik ve dini topluluklar arasında tarih boyunca çatışma ve bir arada yaşama tecrübelerine tanıklık etmiştir. Farklılıklar tarih boyunca süregelirken, liderlik, milliyetçilik ve etnik çatışma ile birlikte gündeme gelmektedir. Bu bakımdan, Slobodan Milo?evi?'in liderliği, milliyetçi duyguların ve etnik çatışmaların tahrik edilmesiyle liderlik miti yaratılması bağlamında incelenmiştir. Bu açıdan, Eski Yugoslavya Savaş Suçluları Mahkemesi de Milo?evi?'in liderlik miti yaratma çabalarına sahne olmuştur. Tez, 1990'larda Balkanlar'da patlak veren savaş ile Milo?evi? davasını, Milo?evi?'in milliyetçi bir söylem kullanarak bir liderlik miti yaratması bağlamında analiz etmiştir.
Özet (Çeviri)
The Balkans region has witnessed processes of conflicts and coexistence among different ethnic and religious communities throughout history. While differences have always existed in the history, the notion of leadership come to the agenda in relation to nationalism and ethnic conflict. In this respect, the leadership of Slobodan Milo?evi? is observed in terms of creating the myth of leadership by the incitement nationalist sentiments and ethnic conflicts. In this sense, the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia also has been stage for Milo?evi??s effort of creating the myth of leadership. The thesis analyzes the process of war in the Balkans in the 1990s and the Milo?evi? trial in terms of the creation of a myth of a leader of by Milo?evi? by using a nationalist discourse.