The Dynamics of ethnic nationalism: The case of Yugoslavia
- Tez No: 36264
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKSU ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sırplar, Hirvatlar ve Boşnaklar arasında devam etmekte olan iç savaştan dolayı, Yugoslavya son üç yıldır dünya kamuoyunun gündemindedir. Yugoslavya tarihi incelendiğinde, ülkeyi oluşturan gruplar arasındaki oldukça derin tarih, kul tur, din ve dil ayrılıkları sonucu, etnik çatışma olasılığının yüksek olduğu görülmektedir. Bu tezde, uluslararası politik platform da gözönüne alınarak, Yugoslavya'nın dağılmasına neden olan ekonomik, yapısal ve politik faktörler, etnik ulusçuluk perspektifinde incelenmektedir. Bu içsel faktörler çoğunlukla, ikinci Dünya Savaşı sonrasında Marksist-Leninist temele dayalı bir etnik federasyon olarak kurulan“ikinci Yugoslavya”döneminde gelişmiştir. Donemin federal yapısı ve Tito'nun etnik ulusçu politikaları sonucu, cumhuriyetler arasında önemli ekonomik farklar ortaya çıkmıştır. Turn bu gelişmeler, ülkedeki etnik rahatsızlığı artırıcı bir ortam yaratmıştır. Tito'nun olumu ve Slobodan Milosevic'in Sırbistan'da yönetimin başına seçilmesiyle ülkedeki durum daha da kötüye gitmiştir. Bu gelişmeler, Yugoslavya'da politik liderlik kurumunun önemini yansıtmaktadır. Sırpların etnik rahatsızlığı, Milosevic'in koyu ulusçu politikaları ile söylemini bulmuş ve Yugoslavya'da süregelen Sırp şiddetinin temel unsurunu oluşturmuştur. 1980'lerin sonlarında Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ve Doğu Avrupa ülkelerinde sosyalist rejimlerin çökmesinin, Yugoslavya'nın dağılma surecinde hızlandırıcı etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Yugoslav Socialist Federal Republic has been in the world agenda as a result of the ongoing civil war in Bosnia- Hercagovina, among the Serbs, Croats and Bosniaks. A brief look at the history of the country makes evident the high tendency of ethnic conflict among the constituent ethnic groups which was encouraged by the deep historical, cultural/ religious and linguistic differences among them. This thesis explains the ethnic nationalistic, economic, structural and political factors leading the dissolution of Yugoslavia, which operated in conjunction with the international determinants. The economic, structural and political conditions for the dissolution nourished mostly during the Post-Second World War period when Yugoslavia was formed as an ethnic socialist federation based on the Soviet prototype. Both the federal structure and the Titoist policies of nationalities led to the emergence of regional economic differences between the republics. This, in turn, provided the fertile ground for the rise of ethnic tensions. The ever worsening of the situation after the death of Tito, and the policies of Slobodan Milosevic who came to power in Serbia in 1987, made evident the effectiveness of political leadership in Yugoslavia. The ethnic discontent of Serbs was expressed through the extremist nationalistic policies of Milosevic and became an important objective of the violence in Yugoslavia. At the international political level, the disintegration of the Soviet Union and the breakdown of socialist regimes in Eastern Europe, operated as a catalyst in the long process of dissolution in Yugoslavia. ±v