Fobik ve omurilik felçlisi yetişkinlerde dini başaçıkma
Religious coping among adults with spinal cord injury and flight phobia
- Tez No: 317493
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
14 Uçuş Fobili, 20 Omurilik Felçlisi ve 20 Kontrol Gruptan olan katılımcılar üzerinde uygulanan Sürekli Anksiyete Ölçeği, Dini Başaçıkma ve Dindarlık Ölçekleri sonucunda, Omurilik Felçlisi olma ve Uçuş Fobili olma arasında dindarlık açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Dini başaçıkma eğiliminin sürekli anksiyete üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu bulgulanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Participant group of 14 flight phobic patients and 20 spinal cord injury patients and 20 control group members have been examined. STAI form 2 and Religious Coping Survey and Religiousity Survey had ben conducted.Upon the results; there is no statistically meaningfull difference has been observed between the patient groups in terms of religiousity. Secondly, there is no statistically meaningfull impact has been observed between continious anxiety and religious coping tendency among the groups.