Kurumlarda istihdam edilen kişilerin uzaktan eğitimden tatmin olma derecelerinin belirlenmesi
Determining of the distance learning satisfaction degrees of employees
  1. Tez No: 317492
  2. Yazar: EMRE GÜLEÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNA ÖZEVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bilgi toplumuna geçiş süreci ile birlikte bilginin taşıdığı anlam ve önem değişmeye başlamıştır. İnsanın bilgi ve toplumla olan ilişkisindeki değişimi, onun niteliklerinin de değişmesine neden olmaktadır. Bilgili olmak, hızla değişen teknolojiyi bu yönde kullanmak, hem işletmelerin hem de bireylerin başarısı için son derece önemli bir unsur haline gelmiştir. İşletmeler için insanın önemi ve değeri, bilginin ise temel güç ve ana sermaye olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Günümüzde rakiplerinden daha hızlı öğrenme ve değişme yeteneğine sahip olmak, sürdürülebilir rekabetin ve sürekli gelişmenin temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle birçok işletme, kendilerini ?öğrenen organizasyon? olarak adlandırılan yapılara dönüştürmeye başlamıştır. Bu çalışmada, işletmelere ve çalışanlara, söz konusu hedeflerine ulaşabilmesi için destek olacak uzaktan eğitim modelleri incelenmiş, katılımcıların tatmin seviyelerine etki eden unsurlar tespit edilip, katılımcıların maksimum verimi alacakları uzaktan eğitim kurgularının nasıl olması gerektiği tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance and the meaning of knowledge has begun to change since the process of the knowledge society transition. The changes between relations of human knowledge and society, leads to changes in its properties. To be knowledgeable, to use the rapidly changing technology in this direction, has become an extremely important factor for the success of both corporates and individuals. The importance and of human for corporates and the information is based on power and equity capital is an indisputable fact. Today, to have the ability to learn and change faster than your competitors, is the basis of sustainable competition and continuous improvement. For this reason, many companies began to transform to the“learning organization”structures. In this research, distance learning models that support companies and employees to achieve their objectives, were analysed, factors that affecting participants' levels of satisfaction were identified, how to design of distance education that should have the maximum efficiency of the participants, were described.