Tanımlanmış hedef kitle reklamlarının etkinliği bağlamında Türkiye'de sektörel dergicilik ve reklam yönetimi
Business magazines in Turkey and their advirtising management in the context of effectiveness of the specified target audience advertisements
- Tez No: 317522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Journalism, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ekonomilerin gelişmesi ve iletişim ağlarının genişlemesi, ileri toplumlarda alt kollara ayrılan birçok mesleki ve ticari alanda sektörel yayınların kullanımının yaygınlaşmasına yol açmıştır. Belirli bir sektöre yönelik yayın yapan mecralar, söz konusu sektörde bilgi, denetim, iletişim ve tanıtım aracı olarak etkinliklerini sürdürmektedir. Bu bağlamda sektörün üreticileri yani reklamverenlerinin reklam mesajlarını iletmeleri için tercih ettikleri ortamlar arasında ilk sırayı sektörel yayınlar almaktadır. Okuyucu, tüketici, tüketici satın alma eğilimi ve alım gücü belirli olan yani tanımlanmış bir hedef kitleye sahip olan sektörel yayınlar içinde ise periyot, baskı kalitesi, baskı tekniği esnekliği ve ulaşabilirlik açısından sektörel dergiler öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Development of economies, and communication networks? expansion have led to widespread use of business publications in many professional and commercial areas which are subbranching in advanced societies. The channels broadcasting for specific sectors are continuing their activities as information, control, communication and promotion vehicles in this sector. In this context business publications are in the first order in medias prefered by the sector?s producers which mean the advertisers to use for their advertising messages. In the business publications having specified target audience which means audience with known reader and consumer profile, consumer?s buying behavior and purchasing power; the business magazines stand out.