Galibilik'in din anlayışı: Mamak örneği
The perception of religion in Galibity
- Tez No: 317542
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Galip Kuşçuoğlu liderliğinde yaklaşık elli yıldan beri varlığını sürdüren, kendisini Kadiri-Rufai geleneğinin günümüzdeki temsilcisi olarak tanımlayan Galibilik Tarikatı'nı ele alan bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır.Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, problemi, amacı, önemi, yöntemi, kapsam ve sınırlılıkları hakkında bilgiler verdik.Birinci bölümde, din ve dini gruplar, tasavvuf, tarikat, tasavvuf ve tarikatların tarihsel süreci, Atatürkçülük, cumhuriyet, laiklik, demokrasi ve dini tecrübenin ifade biçimleri gibi kavramsal bilgilere yer verdik.İkinci bölümde, şeyhin hayatı, karizmasını meşrulaştıran dayanakları, tarikatta yer alan ilişkiler içinde; şeyhin belirlenmesi, mürit kavramı, şeyh-mürit ilişkileri, müritler arası ilişkiler, tarikata intisap, tarikatın yayılışı, camii ve vakıf faaliyetleri son olarak da Galibilik'in kendi konumunu belirlemesini ele aldık.Üçüncü bölümde, Galibilik tarikatının kendine özgü bir biçimde geliştirdiği din anlayışını ele aldık. Bu anlayışın etkisiyle toplumda diğer bireylerle ilişkilerde oluşan tutum ve davranışları, tarikatta kadının konumu, siyaset, ekonomi, teknoloji, müzik gibi toplumsal ve dünyevi konularda bakış açılarını inceledik. Ayrıca tarikat içinde bütünleşmeyi sağlayan ritüelleri de ortaya koymaya çalıştık.Sonuç bölümünde ise araştırma ile elde edilen bilgileri genel olarak ifade ettik.
Özet (Çeviri)
It consists of introduction, three chapters and conclusion, with Galip Kuşçuoğlu?s leadership carrying on existing for about fifty years, defining itself as the contemproray representative of Kadiri-Rufai tradition.We given information introduction about the subject, the problem, the aim, the importance, the method, the scope, the restrictance of the research in the introduction chapter.In first chapter; conceptual information such as religion and religious groups, sufism, tariqa and the historical process of the sufism and tariqa, Kemalist ideology, republic, secularism, democracy and forms of expression of the reilgious experience is mentioned.In second chapter; we have taken up the sheik?s life, the supports strenghteing his charisma, in the relationship placing in the tariqa, designating sheikh, the concept of disciple, the relationship, between disciples, membership in the tariqa, activies of the mosque and waqf and lastly designating Galibity?s own position.In third chapter Galibity tariqa?s religion comprehension peculiar to himself has been taken up. With the effect of perception, we have investigated their point of view on the attidue and the behaviour, coonstituted with the relationship with the other persons in society; the situation of woman in tariqa, the social and wordly topics such as politics, economy, technology and music.In the conclusion chapter, we have in general explained the information gained via resarching.