Étude des référendums constitutionnels en matière des critères de la légitimité démocratique
Anayasa referandumlarının demokratik meşruiyet kriterleri açısından incelenmesi
- Tez No: 317566
- Danışmanlar: PROF. AHMET İNSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüz demokrasilerinde referandum, bir siyasi katılım aracı olarak gittikçe daha da fazla başvurulan bir yöntem haline gelmiştir. Esasen doğrudan demokrasilerin bir aracı olan referanduma onu ödünç alan, çalışmamızın da örnek vakaları olan Türkiye ve Şili gibi temsili demokrasilerde de sıklıkla yer verilmektedir. Söz konusu çalışmamız, özel olarak Anayasa referandumu ile ilgilenmektedir; bu çalışmada referandum, hem tarihsel hem de nedensel olarak bağımlı olduğunu kabul ettiğimiz ?demokratik meşruiyet? kavramının gerekleri çerçevesinde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Referendum has become a method which is applied increasingly as a political participation device in today?s democracies. Referendum, which is essentially one of the voting means of direct democracies, is also frequently used in large numbers of representative democracies such as Turkey and Chili who are case studies of this dissertation. Hereby with this study, concentrated specially on constitutional referendum concept, referendum is addressed within the framework of requirements of ?democratic legitimacy? notion which is considered relevant both historically and causatively.