Problématique de la motivation en didactique des langues étrangères: Techniques d'enseignement (humour, feedback, contrat pédagogique) et travail d'enquête
Yabancı dil öğretiminde motivasyon sorunsalı : Öğretim teknikleri (mizah, geribildirim, eğitim sözleşmesi) ve anket çalışması
- Tez No: 317565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARİE-HÉLÈNE SAUNER-LEROY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Motivasyon genellikle çalışma ve spor alanlarında inceleme konusu olmuştur. Ancak, eğitim-öğretim bağlamında, özellikle de yabancı dil öğretiminde, motivasyon öğrencilerin öğrenimi açısından bir sorun teşkil etmektedir. Bu çalışmada, yabancı dil öğrenen öğrencilerin motivasyonunda payı olan etkenler incelenecektir. İnceleme, öğretmenler ve öğrencilerin olmak üzere iki farklı bakış açısıyla gerçekleştirilecek ve bu amaca yönelik yürütülen bir saha çalışmasıyla desteklenecektir.
Özet (Çeviri)
Motivation is a subject of study generally treated in various areas such as work, sport. However, in the school context, particularly in the teaching of foreign languages, the motivation poses a problem for student learning. This study aims to analyze the factors that are involved in the motivation of students learning a foreign language from two perspectives: that of students and of teachers with reference to a survey conducted for this purpose.