Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin saldırı suçu üzerindeki yargı yetkisi
The crime of aggression as within the jurisdiction of the International Criminal Court
- Tez No: 317600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF EMRE ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
UIuslararası ceza hukuku, uluslararası hukukun nispeten yeni ortaya çıkan bir alanıdır. Saldırı suçu üzerinde yargı yetkisinin kullanıma hazır duruma getirilmesi de bu uluslararası hukuk alanının ne kadar hızlı gelişeceğini gösterecektir. Bu çalışma esasen, saldırı suçu konusundaki son gelişmelere odaklanmakla birlikte konu üzerindeki gelişmelerin tarihi yönüne ve Uluslararası Ceza Mahkemesine de yer vermektedir. 2010 yılında, Uluslararası Ceza Mahkemesinin saldırı suçu üzerindeki yargı yetkisini en erken tarihte kullanılabilir duruma getirmek amacıyla bir Gözden Geçirme Konferansı toplanmıştır. Gözden Geçirme Konferansında saldırı suçunun tanımı üzerinde ve bu suç üzerinde yargı yetkisinin kullanım koşulları üzerinde bir anlaşmaya varılmıştır. Henüz saldırı suçu üzerinde, hiç bir dâimi mahkeme yargı yetkisi kullanmamıştır. Saldırı suçunu tanımlayarak ve fakat üzerinde yargı yetkisi kullanımını erteleyen (değişik) Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsü ileri bir adımı ifade etmektedir. Bu adım, heyecan verici olarak değerlendirilebilir fakat ?yeterli? olarak değil.
Özet (Çeviri)
International criminal law is a relatively newly emerging area of the international law. And the activation of the jurisdiction of the International Criminal Court over the crime of aggression will demonstrate how fast this area of international law will develop. This study mainly focuses on the latest developments about the crime of aggression and presents a moderate spectrum of the historical developments on the issue of crime of aggression and the International Crimial Court. In 2010 a Review Conference convened to activate the jurisdiction of the International Criminal Court on the crime of aggression as early as possible. In the Review Conference an agreement was reached on the definition of the crime of aggression and the conditions for applying jurisdiction on the crime. No permanent court applied jurisdiction on the crime of aggression yet. Having defined the crime of aggression but deferring the exercise of the jurisdiction over that crime the the Statute of the International Criminal Court (as amended) represents a big step forward. This step forward can be perceived as exciting but not as ?enough?.