Uluslararası Ceza Hukukunda saldırı suçu
Crime of aggression in International Criminal Law
- Tez No: 413764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ HALATÇI ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezin amacı, saldırı suçunun kuvvet kullanmanın düzenlenmesinden başlayarak tarihsel arka planıyla birlikte incelenmesi ve özellikle Birleşmiş Milletler dönemindeki saldırı fiiline ilişkin düzenlemeler ile saldırı suçuna ilişkin en önemli ulusararası yargılama olan Nüremberg Yargılamaları'nın incelenmesidir. Tezin nihai hedefi ise günümüzde saldırı suçuna ilişkin en güncel düzenlemenin bulunduğu Roma Statüsü madde 8bis'in ve saldırı suçuna ilişkin Statü'deki diğer düzenlemelerin açıklanmasıdır. Birinci bölüm devletlerarası ilişkilerde kuvvet kullanma yasağını haklı savaş kuramından başlayarak incelemekte, sonrasında Milletler Cemiyeti ve Birleşmiş Milletler sistemindeki düzenlemeleri açıklamaktadır. Sonrasında BM Andlaşaması'ndaki kuvvet kullanma yasağının istisnaları ve son olarak da Genel Kurul'un 1974 tarihli Saldırının Tanımı kararı incelenmektedir. İkinci bölümde saldırı fiilinin ilk defa suç olarak düzenlendiği Nüremberg Şartı ve Nüremberg Yargılamaları tarihsel arka planıyla birlikte incelenmekte ve Nüremberg Yargılamaları'na ilişkin eleştiriler ve bu eleştirilerden en çok dile getirileni olan kanunilik prensibi açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde ise saldırı suçu Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni kuran Roma Statüsü çerçevesinde ve özellikle de saldırı suçunun tanımının yapıldığı madde 8bis çerçevesinde değerlendirilmekte ve UCM'nin saldırı suçu üzerindeki yargı yetkisi açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the crime of aggression with it's historical background starting with the regulation of the use of force and to analyze especially the regulations about the act of aggression in the United Nations era and to analyze the most important international trial about the crime of aggression which is Nuremberg Trial. The ultimate aim of the thesis is the examination of the article 8bis of the Rome Statute and the relevant regulations in the Statute which are the latest regulations about the crime of aggression at the present time. First section examines the prohibition of the use of force in international relations beginning with the concept of just war, subsequently it clarifies the regulations in the League of Nations and United Nations systems. Afterwards it analyzes the exceptions of the use of force in the UN Charter and lastly it analyzes the 1974 Definition of Aggression. In the second section Nuremberg Charter and the Nuremberg Trial is examined with it's historical background and the critical views about the Nuremberg Trial and among others the most strong critism against it, the legality principle is explained. In the third section the crime of aggression is evaluated in the context of the Rome Statute which established the International Criminal Court and especially in the context of article 8bis in which the definition of the crime of aggression is made and the jurisdiction of the International Criminal Court on the crime of aggression is explained.