Rızaeddin b. Fahreddin'in hadis şerhçiliği
Rızaeddin b. Fahredin's Hadis Description
  1. Tez No: 317610
  2. Yazar: MARAT KASHAFUTDİNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu Tez bir Giriş ve iki Bölümden oluşmaktadır. Girişte tezi içirdiği ve hazırlanmasında izlenen yöntem hakkında bilgi verdik.Tezin birinci bölümünde tasvirî bir yaklaşımla Rızaeddin b. Fahreddin'in hayatı, ilmi kişiliği, hocaları ve eserleri ele alınmıştır.Araştırmanın ikinci bölümde Rızaeddin b. Fahreddin'in Cevâmi`u'l-Kelim Şerhi içerik açısından tahlil edilmiştir. Bu çerçevede öncelikle şerhin genel bir tanıtımı yapılarak eserin te'lif sebebine ve kaynaklarına değinilmiştir. Daha sonra şârihin şerh metodu, hadislerin tercümesinde gözettiği ilkeler ve bazı konulara ilişkin dikkat çekici yorumlar analiz edilmiştir. Bu bölümde son olarak şerhi doğrudan tanı(t)mak için şerhten seçilmiş tercüme ve şerh örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This Thesis consists of an introduction and two sections. Upon arrival, we have information about the content and method in the preparation of the thesis.A depiction of the first section of the thesis Rızaeddin b. Fahreddin?s life, scientific approach to personality, advisors and discussed his work.Research in the second section, Rızaeddin b. Fahreddin?s Description of the Cevâmi`u?l-Kelim has been assayed in this context. In this context, the presentation of the book's first publication, with work on the reason for a general and resources that have been mentioned. Then pay attention to the author's description of the method, Hadis?s translation and some issues to which policies have been remarkable comments analysis. This section was last translated directly from the book, and the book to get to know of instances of selected description.