Türk tiyatrosunda kadın-erkek karakter ve tiplerin toplumsal cinsiyet bağlamında incelenmesi
Analysing the woman and man character and types in Turkish theatre in the context of gender
  1. Tez No: 317609
  2. Yazar: EKİL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. SELDA ÖNDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Toplumsal cinsiyet, biyolojik cinsiyetin yarattığı farklılıklardan ortaya çıkarak, kadın ve erkeğin toplumlardaki kimliği ve konumu üzerinde belirleyici olmaktadır. İktidar söyleminin de kendi meşruiyetini sağlamak için bütüncüllüğünü sürekli erteleyerek yeniden ürettiği bu kimlikler bir inşa halinde devinir. Bu devinim özellikle yeniden yapılandırılmaya çalışılan toplumlarda çok belirgin bir şekilde gözlemlenebilir.Türk tarihinde önemli bir dönüm noktasını oluşturan dönemler olan Tanzimat ? Meşrutiyet ve Erken Cumhuriyet bir ulusun yeni baştan inşa edilmeye çalışıldığı süreçtir. Toplumun her katmanında gerçekleştirilen yapılanma, o toplumu oluşturan en temel varlığı, kadın ve erkeği yeni baştan konumlandırmak anlamını taşımaktadır. Toplumsal cinsiyet rollerinin yeniden belirlendiği sürece sanat ve özellikle tiyatro araç olarak katkı sağlamaktadır. Tiyatro metinlerinde kadın ? erkek karakter ve tipler, inşa edilen milliyetçilik ve modernleşme ideolojileri doğrultusunda konumlandırıldığının izleri takip edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Gender becomes decisive on status and identity of men and women in a society by looming out of the difference between sexes. These identies which constantly postpone power discourse?s unity for ensuring its legitimacy move in process of construction. This move can be distinctly observed in the restructuring societies.Such as Tanzimat (the political reforms made in the Ottoman Empire in 1839) and Early Republican periods of Turkish History are time courses which a nation is being tried to restructured all over again. Constructuring in every phase of society means replacing of men and women which forms that society. Art and especially theatre have roles as a medium in redefining process of gender roles. Men and women character and figures in theatre texts can be seen that they were replaced by the nationalist and modernist ideologies.