Kamu ihale işlemlerinde idarenin takdir yetkisi
Administration's discretionary power in public procurement operations
  1. Tez No: 317624
  2. Yazar: KÜBRA TETİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE YILDIZ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kamu ihale işlemlerinin düzenlendiği bir usul kanunudur. İdareye kamu harcaması yapılmadan önce kamu ihalesi sonucunda ifa edilecek sözleşmenin karşı tarafını belirleme özgürlüğü tanınmamıştır. Aksine idare, ihale alanında sözleşmenin karşı tarafını belirlemede bir yükümlülük altına sokulmuştur. Bu noktada ise, teknik bir konu olan kamu ihale işlemlerinde, idareye takdir yetkisi tanınma zorunluluğu doğmuştur.4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, idareye takdir yetkisi tanınan alanların tespitinin güç, tanınan takdir yetkisi sınırının ise belirsiz olduğu yönünde eleştirilmektedir. Kanun'da, idareye kamu ihale işlemleri alanında tanınan takdir yetkisine ilişkin düzenlemelerin dağınık halde oluşu, buna ilişkin sistematiğin sağlanmasını da engellemektedir.Çalışmanın özünde Türkiye'de geliştirilen yeni ihale sistemi, özellikle 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde incelenmiş; bu çerçevede, ihale işlemlerinde idarenin takdirine bırakılan konular tespit edilmiş ve takdir yetkisinin sınırları ortaya konmuştur. Buna göre birinci bölümde ihaleye hazırlık sürecindeki idari işlemler tespit edilmiştir. İkinci bölümde ise bu hazırlık sürecinde idarenin takdirine bırakılan alanlar ortaya konmuştur. Söz konusu inceleme, Kamu İhale Kurumu'nun idarenin takdir yetkisi ile yapmış olduğu ihale işlemlerini konu edinen kararları ışığında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Danıştay incelmesine konu olan Kamu İhale Kurul kararları da idarenin takdir yetkisinin sınırlarının belirlenmesinde yol gösterici olmuştur.
Özet (Çeviri)
Public Procurement Law, numbered 4734, is a procedural law which arranges public procurement operations. It hasn?t been that the administration is given the freedom to choose the opposite party of the contract which is to be carried out as a result of the public procurement before making a public expenditure. On the contrary, the administration is put under an obligation in determining the opposite party of the contract in the area of procurement. At that point, since public procurements are technical issues, a necessity to grant the administration with discretionary power has emerged.Public Procurement Law No. 4734, is being criticized on the basis that it is difficult to determine the areas in which the administration has been granted discretionary power and that limitations of the discretionary power are uncertain. The fact that the regulations concerning the discretionary power of the administration in the area of public procurement operations are scattered throughout the Law, also hinders to provide a systematic approach to this area.At the core of this study, the new public procurement system established in Turkey is examined especially within the framework Public Procurement Law No. 4734; within this framework, the topics which are left in administration?s discretion are determined and the limitations of this discretionary power are put forth for consideration. Accordingly, at the first part of the study, the administrative acts during the preparation phase of procurement were determined. At the second, part the areas that are left to discretion of the administration are explained. The aforementioned examination is carried out with Public Procurement Authority?s decisions concerning procurement operations done with administration?s discretionary power. The Public Procurement Authority decisions which have been subject of the State Council?s examination were also guidelines to determine the limitations of the administration?s discretionary power.