İngilizce öğretmen adaylarının özyeterlik inancı, başarı yönelimi ve çevrimiçi öğrenme ortamına katılım durumu: Uzaktan İÖLP örneği
Preservice English language teachers? self-efficacy beliefs, goal orientations and participation in online learning environment: A study of a distance English language teacher education program
  1. Tez No: 317623
  2. Yazar: HASAN UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN BOZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizce öğretmen adaylarının öğretmenlik özyeterlik inancı, başarı yönelimi ve çevrimiçi öğrenme ortamına katılma durumu ve bu ortamı kullanma sıklıkları arasındaki ilişkileri incelemektir. Verilerin toplanmasında ve çözümlenmesinde niceliksel yöntem kullanılmıştır. Bulgular dört ayrı ölçme aracıyla 2011-2012 öğretim yılı bahar döneminde toplanmıştır. Çalışmaya Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı son sınıfa kayıtlı 186 öğretmen adayı katılmış ve veriler çevrimiçi ortam aracılığıyla toplanmıştır.Araştırma bulguları değerlendirildiğinde, İngilizce öğretmen adaylarının özyeterlik inancı bakımından kendilerini oldukça yeterli gördükleri ve birden fazla başarı yönelimine sahip oldukları görülmektedir. Ayrıca, bulgular öğretmen özyeterlik inancı ve başarı yönelimi ile çevrimiçi öğrenme ortamına katılma durumu arasında bir ilişkinin olmadığını ancak öğretmen özyeterlik inancı ile öğrenme başarı yönelimleri arasında anlamlı ve olumlu bir ilişkinin olduğunu göstermektedir. Araştırmaya ilişkin bulgular tartışılmış ve sonraki araştırmalar için de öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the relationships among preservice English language teachers? self-efficacy beliefs, goal orientations, and participation in online learning environment. Quantitative methodology was applied to obtain and analyze data on the relationships among the variables. The findings were collected through four questionnaires via an online survey during the spring semester of 2011-2012 academic year. Participants were 186 students enrolled at Anadolu University Open Education Faculty Distance English Language Teacher Education Program.The findings suggested that preservice English language teachers viewed themselves as highly efficacious. Moreover, they do not possess one goal orientation, but instead possess a combination of goal orientations. The results also indicated statistically no relationship between preservice teachers? self-efficacy beliefs and participating in online learning environment and between goal orientations and participating in online learning environment. The results also revealed a statistically significant positive relationship between preservice teachers? self-efficacy beliefs and mastery goal orientations. The results as well as their implications are discussed and suggestions for future research are presented.