Taraf gazetesinin gündemini belirleyen unsurlar ve gazetenin gündeminin diğer gazetelerin gündemlerine olan etkisi
The elements setting the agenda of taraf newspaper and impacts of Taraf's agenda on other newspapers' agendas
  1. Tez No: 317629
  2. Yazar: ÇİĞDEM YASEMİN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada 2007 yılında yayın hayatına başlayan Taraf gazetesinin gündeminin belirlenmesinde rol oynayan etmenler ve gazetenin gündeminin Türkiye basınının gündemi üzerinde yarattığı etki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın kuramsal bölümünde gündem belirleme yaklaşımının ilk basamağı olan medya gündemi üzerinde durulmuş ve medya gündemine etki eden unsurlar ele alınmış ve Taraf gazetesi biçimsel ve içeriksel ve yapısal boyutlarıyla anlatılmıştır.Çalışmanın uygulama bölümünde, Taraf'ın 11 çalışanıyla derinlemesine görüşme yapılmış ve görüşme deşifreleri ile birlikte gazetenin çalışma kapsamında seçilen 35 sayısı betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bir diğer uygulaması da Taraf'ın gündeminin basın gündemi üzerinde yaptığı etkinin tespit edilmesi amacıyla yapılan içerik analizidir. İlk kez Taraf'ın gündemine aldığı ?Dağlıca baskını biliniyordu?, ?Havan mermisi kızı parçaladı? ve ?Darbenin adı Balyoz? haberlerinin, çalışma kapsamında ideolojik konumlanışları bakımından merkez, muhafazakar, İslamcı, sosyalist/sol, milliyetçi/sağ, liberal ve ulusalcı olmak üzere yedi gruba ayrılan toplamda 16 gazetede ne kadar ve nasıl yer aldıkları içerik analizi ile tespit edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, Taraf'ın gündeminin belirlenmesinde, gazete çalışanlarının kimlik tanımları ve gazeteyle kurdukları aidiyet ilişkisi; rutin dışı habercilik çabaları; yapısal sorunlar ve son kertede Türkiye'deki resmi ideolojiye karşı çıkış ve bu yönde verilen mücadele olgularının önemli rol oynadığı gözlemlenmiştir. Çalışma kapsamına alınan gazetelerin, Taraf'ın yayınladığı haberlerin niteliklerine göre bu haberlere ilgilerinin ve haberleri yayınlama biçimlerinin değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors that affect on Taraf?s agenda settings and the affects of Turkish press? agenda is examined. In the theoritical chapter of the study, the media agenda which is the first step of agenda setting approach; the factors that affect media agenda are explained. After, Taraf newspaper is described, in matter and manner and structural features.In the practical chapter of the study, in depth interview is made with 11 of the Taraf?s staff and with the transcripts, 35 issues of Taraf are analyzed by descriptive analysis. The other method of this study is the content analysis that is made for discovering impact of Taraf?s agenda on the other?s agendas. The ambush near the village of Dağlıca, the death of Ceylan Önkol and the coup plot named Balyoz against Turkey?s ruling political party are investigated by content analysis. For this part 16 newspapers are choosen which are close to 7 different groups such as mainstream, conservative, Islamist, socialist/leftist, nationalist/rightist, liberal and laisist natonalist in Turkish press. At the findings of this research, facts in the settings of Taraf?s agenda are observed as; the identities of the staff and their belonging with the newspapers, eforts to the out of routine journalism, structural problems of the newspaper and objection of official ideology of Turkey and the fight for this. The newspapers as part of this study undergo a change in their point of views and priorities according to the characteristics of Taraf?s news.