Uzaktan eğitimde öğrenenlerin yabancı dil öğreniminde özerk öğrenme becerileri: Uzaktan İÖLP örneği
Distance learners autonomous language learning skills attainment in the distance English language teaching (BA) program
  1. Tez No: 317630
  2. Yazar: MİNE KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, 21. Yüzyıl eğitim sisteminde yaygın olarak ele alınan yabancı dil öğreniminde özerk öğrenme becerilerini konu almaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, öğrenenlerin kendi kendine öğrenmesine olanak sağlayan özerk öğrenme becerileri kazanımlarını uzaktan eğitim alan öğrenenler açısından araştırmaktır. Bu çalışma uzaktan İngilizce Öğretmenliği Lisans öğrenenlerinin yabancı dil öğreniminde özerk öğrenme becerilerini ortaya koymayı amaçlayan nicel yapılandırılmış bir çalışmadır. Araştırmada uzaktan İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı 2.sınıf öğrenenlerinin yabancı dil öğreniminde özerk öğrenme becerilerine ilişkin bir anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan ankete katılan öğrenen sayısı ise toplam 162'dir.Anket araştırmasının sonuçları SPSS programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research subject was autonomy which is used mostly in 21st century educational system. Autonomy means ?the ability to take charge of one?s own learning? (Holec, 1981).In this research, it was aimed to investigate of thedistance learnerssecond language learning autonomy. It was structured as a quantitative study. We wanted to observe attainment of second language learning autonomy in distance English Language Teaching (BA) Program 2nd year students. In order to reach this aim, a questionnaire study was conducted with 162 students studying at English Language Teaching (BA) Program in Open Education Faculty, Anadolu University.The research evaluation was done by Statistical Program.