Akbaba (1-75. sayılar) dergisi inceleme, tahlili fihrist, seçilmiş yazılar
The study, analysed index and selected texts of Akbaba (1-75) periodicals
- Tez No: 317681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAYİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 606
Özet
Bu çalışmada 1922 yılında yayın hayatına başlayıp (1931-1933) ve (1950-1951) yılları arasında neşrine kısa süreli aralar verilerek yayınına 1977'ye kadar devam edilen Akbaba Dergisi'nin ilk 75 sayısı tahlil edilmiştir.Tez dört bölümden müteşekkildir. İlk bölümde derginin genel özellikleri ile birlikte içeriği hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca derginin yazar ve karikatürist kadrosuna ait bibliyografya da bu bölüme dahil edilmiştir. İkinci bölümde derginin yazar ve konu fihristi yer almaktadır. Üçüncü bölümde dergiden seçilen metinler, son bölümünde ise dergideki yazı ve karikatürlerden örnekler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the first 75 issues of a humor magazine called ?Akbaba? which was published from 1922 to 1977 with two short-term breaks between 1931 and 1933, and between 1950 and 1951.There are four sections in this stuy. The first section provides general information about the Magazine and its content. It also includes bibliographies of writers and caricaturists. The second section includes indexes of writers and articles included in the Magazine. The third section includes selected texts. The last section includes sample texts and cartoons from the Magazine.