Şırnak ilinde yaşayan 15-49 yaş grubu evli kadınların demografik özellikleri ve üreme sağlığı sorunlarının saptanması
To Determine the demographic properties and reproductive health problems of women in sexually matured period (age 15-49) in Şırnak
  1. Tez No: 99179
  2. Yazar: TÜLAY YAVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 12514
Özet
7.0ZET Dünya Sağlık örgütü (DSÖ) sağlığın tanımında olduğu gibi, üreme sağlığını;“üreme sistemi işlevleri ve süreci ile ilgili sadece hastalık ve sakatlığın olmaması değil, tüm bunlara ilişkin fiziksel, mental ve sosyal yönden tam bir iyilik halinin olmasıdır”diye tanımlamaktadır. Üreme sağlığı, kadınların yaşamlarını doğrudan etkileyen bir konudur. Kadının konumunun ve genel sağlık düzeyinin iyileştirilmesi, yani onun fiziksel, duygusal yönleri ve sosyal konumu açısından güçlendirilmesi, cinsellik ve üreme sağlığı sorunlarına da çözüm getirecektir. Araştırmamız Sımak ilindeki cinsel olgunluk dönemindeki (15-49 yaş) evli kadınların demografik özelliklerini ve bu dönemdeki üreme sağlığı sorunlarını saptamak, böylece kadınların bu konuya ilişkin bakım gereksinimlerini ortaya çıkarmak ve bölgede daha sonra yapılacak araştırmalara bir temel oluşturmak amacıyla planlanmıştır. Araştırmamızın evrenini Şımak'da yaşayan 15-49 yaş grubundaki evli kadınlar oluşturmaktadır. Örneklem kapsamına ise, Şımak'da yaşayan 15-49 yaş grubu evli kadın nüfusundan yedi farklı yaş grubu göz önüne alınarak 5/1000'lik bir tabakalı örnekleme yöntemi ile oluşturulan toplam 252 kadın alınmıştır. Veriler, 98 sorudan oluşan anket formu ile kadınlarla yüz yüze görüşülerek elde edilmiştir Araştırmamızdaki kadınların yaş ortalaması 27.97±9.39 dur. Büyük çoğunluğu ilkokul mezunu, ev hanımı ve hepsi evlidir. Eğitim ve sosyo-kültürel durumları Türkiye genelinden daha düşük bulgulanmıştır. Kadınların %55.6'sının sosyal güvencesinin olmadığı belirlenmiştir. Kadınların ilk evlenme yaş ortalaması 15.9±3.15 olarak bulgulanmıştır. Ayrıca %25.4'ünün resmi nikahı bulunmamaktadır ve %13'ü berdel şeklinde evlendirilmiştir. %10.7'sinde poligami mevcuttur..11Kadınların gebelik sayısı ortalaması 4.78±3.29, düşük sayısı ortalaması 0.48±0.86, isteyerek düşük sayısı ortalaması 0.12±0.39'dur. Kadınların ilk evlenme yaşları ile düşük sayıları (x2=0.678, p>0.05) ve kadınların ilk evlenme yaşlan ile isteyerek düşük sayıları (x2=2.729, p>0.05) karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kadınların doğum sayısı ortalaması 4.04±2.98, canlı çocuk sayısı ortalaması 3.47±2.51 dir. Kadınların %46.8'inin doğumdan sonra 0-5 yaş arası en az bir çocuğu ölmüştür. Kadınların canlı çocuk sayıları ile doğumdan sonra çocuklarını kaybetme durumları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı bir fark bulunmuştur (x2=66.19, pO.001). Kadınların %32.5'i bir kontraseptif yöntem kullanıyordu, %67.1'tıbbi yöntem, %32.9'u doğal yöntem uyguluyordu. Kadınların eğitim durumları, eşlerinin eğitim durumları.gebelik sayıları, düşük sayıları, ve isteyerek düşük sayıları ile kullandıkları aile planlaması yöntemleri karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (sırasıyla x2=0.271-p>0.05, x2=0.624-p>0.05, x2=1.770- p>0.005, x2=0.341-p>0.05, x2=0.679-p>0.05). Kadınların %45.1'i son gebeliklerinde doğum öncesi bakım almamıştır ve %59.1'i son doğumlarını evde, %54.4'ü son doğumlarını ara ebesi, komşu- akraba yardımıyla yapmıştır. Kadınların son çocuklarını emzirme süresi ortalaması 11.23±6.68 dir. Ayrıca kadınların %57.1'i kadın hastalıkları ile ilgili bir sağlık kuruluşuna şimdiye kadar hiç başvurmamıştır. 112
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY World Health Organisation (WHO) describes reproductive health as“related with reproductive system's functions and process; not only having no ilness and being handicapped but also having a physical, mental and social welfare.”Reproductive health directly affects the life of women. Raising thr social position and general health conditions of women, (physically, mentally) will solve the sexual and reproductive health problems. Our search was made for to determine the demographic properties and reproductive health problems of women in sexually matured period (Age 15-49) in ŞIRNAK province and to expose their need for medical care and making a base for next searches. Married women at the age of 15-49 living in ŞIRNAK form the environment of our search. Totally 252 married women, living in ŞIRNAK divided in to 7 group of age was considered as sample. We used the method of 0,005 stratified sample. The datum were obtained from a 98 question face to face poll. Age avarage of the women in our search is 27.97±9.39. Majority of them are educated primary school, housewife and all of them are married. It has been determined that 55.6% women doesn't have public housing. The first marriage age of women is boiled and pounded wheat 15.9±3.15. 25.4% of women doesn't have in a lawfully wedded state and 13% of them has been married“berdel”. Southeastern Anatolia province has different types of marriage than those of TURKEY like Berdel and to have to marry the brother in law when her husband dies. There is polygamy in 10.7% of women. 113Avarage of pregnancy number of women is 4.78±3.29, avarage of abortion number of them is 0.48±0.86 and avarage of willingly abortion number of them is 0.12+0.39. When the number of first marriage ages and abortions (x2=0.678, p>0.05) and the number of first marriage ages and conscious abortions (x2=2.729, p>0.05) compared no statistically meaningful difference was found. Avarage of delivery number of women is 4.04±2.98, avarage of living children number of them is 3.47+2.51. At least one child of 40% of women has.died after delivery and between 0-5 ages. When the number of living children and the number of children dead after birth compared, statistically a very high meaningful result was found. (x2=66.19, p0.05, x2=0.624-p>0.05, x2=1.770-p>0.005, x2=0.341-p>0.05, x2=0.679-p>0.05). 45.1% of women hasn't taken prenatal medical care in last pregnancy and 59.1% of them has maken their last delivery in house. 54.4% of them has maken their last delivery with help of traditional midwife and neigbor-relative. Avarage of breastfeeding time of women's last child is 11.23±6.68. Also, 57.1% of women hasn't applied to medikal unit for gynecological examination. 114