From being to becoming: Body?image?simulation
Varlıktan oluşa: Beden- imaj-simülasyon
  1. Tez No: 317690
  2. Yazar: IŞIL EZGİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Philosophy, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çağdaş Batı kültürü, gelişmiş dijital teknolojiler ve günümüzde sosyal ilişki ve deneyimi biçimlendiren imajların hızlı artışıyla karşılaştı. Bu bağlamın hem üreticisi hem de ürünü olan beden, imajla olan ilişkisi çerçevesinde zengin bir teorik alan sunmaktadır. Bugün, yaygın cihaz kullanımı, protezler, plastik cerrahi ve genetik araştırmalar dolayısıyla bedenin sınırları daha önce görülmemiş bir ölçekte sorgulanıyor. Bu çerçevede simülasyon, imaj ve imajın bedenle ilişkisine dair eleştirel bir tutuma katkıda bulunabilecek zengin bir kavram olarak ortaya çıkar. Tarih boyunca farklı simülasyon anlayışları imaj ve bedenin imajla ilişkisine farklı açılımlar getirmiştir ve yol açtıkları farklı yaklaşımların sosyal ve politik düzlemde dikkate değer yansımaları vardır. Bu çalışmanın amacı, çağdaş dönemde beden ve imaj arasındaki ilişkiyi Jean Baudrillard ve Gilles Deleuze ve Felix Guattari'nin simülasyon teorileri aracılığıyla incelemektir. Tez, çağdaş dönemde varlık terminolojisinin yanı sıra beden ve imajı eleştirel bir zeminde teorize eden bir oluş terminolojisinin ortaya çıkarılmakta olduğunu ileri sürer.
Özet (Çeviri)
Contemporary Western culture is marked by advanced digital technologies and proliferation of images that mediate social relations and experiences. Being both the producer and the product of this context, the body emerges as a theoretical area in relation to its image. Today, due to the extended use of devices, prostheses, plastic surgery, and genetic researches, the boundaries of the body are questioned at an unprecedented extent. Simulation is an opulent concept in order to approach critical issues relating the image and the body because different approaches to simulation have presented different understandings of the relationship between the body and its image. These differences have significant implications in the social and political realm. The aim of this study is to investigate the relation between the body and the image in the contemporary era via simulation theories of Jean Baudrillard, and Gilles Deleuze and Felix Guattari. The thesis argues that the contemporary era witnesses a passage from the terminology of being to becoming that offers a critical potential to theorize the relationship between body and image.