A unified framework of business and humanitarian logistics for natural disaster management
Doğal afet yönetimi için iş ve insani lojistiğin bütünleşmiş bir çerçevesi
  1. Tez No: 317691
  2. Yazar: TUNCA TABAKLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Afetler, çeşitleri ne olursa olsun, artan bir eğilim içerisindeler. Bu yüzden, akademisyenler ve uygulamacılar felaket boyutundaki olaylara karşı insanların ve sistemlerin açıklarını azaltmak için yollar bulmaya çalışıyorlar. Birçok ülke doğal afetler yüzünden sıkıntılar çekmektedir. Örneğin, deprem ve sel gibi doğal felaketlere meyilli çok etkin bir bölgede yer alan ülkemiz, Türkiye, yıllardır zorluklar yaşamaktadır. Ayrıca, hatırlayacağınız gibi Mart 2011'de Japonya'da ve Ekim 2011'de Türkiye'de meydana gelen depremler hem insanların hayatına hem de bu iki ülkenin ekonomisine büyük zararlar vermiştir. Biz bu tezde, iki yaklaşımı; yani iş ve insani lojistiği birleştiren bir yeniden yerleştirme modeli öneriyoruz. Bu model konut, sanayi, kamu ve tarım tesislerinin yeniden yerleştirilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Disasters demonstrate an increasing trend regardless of their types. Therefore, academicians and practitioners are trying to find ways to reduce vulnerabilities of people and systems towards catastrophic events. Today, many countries are suffering from natural disasters. For instance; our country, Turkey, which lies on an active area prone to natural disasters such as earthquakes, floods, is suffering for years. One may also recall the recent earthquakes in Japan in March, 2011 and Turkey in October, 2011. These two catastrophic events devastated both the people?s life and economic situations of these two countries. In this thesis, we propose a relocation model that integrates two different approaches; namely, business and humanitarian logistics. The model involves relocation of residential, industrial, governmental and agricultural facilities.