Biyo-Tıp Hukuku bağlamında insan onuru kavramı tartışmaları
Human dignity arguments in the context of Bio-Medicine Law
- Tez No: 317742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnsan onuru, üzerinde uzlaşmaya varılan bir tanımı olmamakla beraber, her insanın yalnızca insan olmaktan kaynaklanan değerini ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. İnsan onuru bu nedenle insan haklarının temelini ve varlık nedenini teşkil etmektedir. Bu bağlamda insan haklarına yönelik her tehdidin insan onurunu ihlal edeceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Biyo-tıp alanında yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmeler de insan haklarına ve insan onuruna yönelik yeni tehditlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Biyo-tıp hukuku bağlamında insan onuruna sıkça başvurulmasının nedeni de bu tehditleri bertaraf etmektir. Bu çalışmada insan onurunun biyo-tıp hukuku bağlamında nasıl bir işleve sahip olduğu incelenecek ve biyoetik meseleler insan onuru ışığında değerlendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Although there is no agreed definition, human dignity can be defined as inherent worth derived from merely being human. By this reason, human dignity constitutes the basis of human rights and gives the answer to the question of why humans possess human rights. In this sense, the threats directed at human rights also violates human dignity. Scientific and technological improvements in the field of bio-medicine caused new threats to human rights and human dignity. The reason of appealing human dignity frequently in bio-law context is to eliminate these threats. In this study, the function of human dignity in bio-medicine context is examined and bioethical issues are evaluated in the light of human dignity.