Türk çocuk edebiyatı kitaplarındaki çocuk gerçekliğine eleştirel bir bakış
A critical look at the children?s reality in Turkish children?s books
- Tez No: 317752
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KOCASAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışma, Talim ve Terbiye Kurulu'nun 1980-2010 yılları arasında, 7-11 yaş grubuna okutulmasını uygun gördüğü 171 yapıttaki (öykü ve roman) çocuk modellerini, bu dönemdeki çocukluğa bakışı ve çocuk gerçekliği kavramını incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın temel savı, çocukluğun toplumsal ve kültürel bir kurgu olduğu varsayımına dayanarak, çocuk kitaplarının çocuk gerçekliğini yeniden kurduğu ve ürettiğidir. Bu bağlamda, çocuk kitaplarındaki karakterlerin özellikleri incelenerek çocuklara bu modeller aracılığıyla hangi değerlerin ve gerçekliğin sunulmaya çalışıldığı, bir başka deyişle bu dönemlerde çocuk gerçekliğinin nasıl görüldüğü araştırılmıştır. 1980-2010 yılları arasında çocuklara önerilen çocuk kitaplarındaki çocuk özellikleri, içerik analizi kullanılarak değerlendirilmiş, yapıtlarda sunulan çocuk gerçekliği, araştırmanın kuramsal temeli olan Gerçekliğin Sosyal İnşası kuramı bağlamında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to scrutinize the concept of child reality and the conception of childhood by investigating the child images in 171 children?s books (comprising of both short stories and novels) which were recommended by the Committee of Training and Education to the primary school children aged 7-11 in the period 1980-2010. Basing on the assumption that conception of childhood is socially and culturally constructed, the basic premise of the study is that children?s books reconstruct and reproduce the child reality. With this premise in mind, the characteristics of characters in those books have been examined in order to explore the nature of reality and the values children are exposed to through the use of those models/images and to find out how the child reality is viewed in that particular period. The characteristics of characters, namely child images and child reality in the books in the period of 1980-2010 have been studied using the methods of content analysis in the light of the theory of the social construction of reality upon which this study is based.