İstanbul'da refakatsiz sığınmacı ve mülteci çocukların karşılaştıkları sorunlar ve uygulamalar
Unaccompanied asylum seeker and refugee children in İstanbul, their problems and practices
  1. Tez No: 317757
  2. Yazar: NECİLE ŞULE GÜRLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KIVILCIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Law, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Son yıllarda gittikçe daha fazla kişi ülkelerini zulüm, şiddet ve çatışma gibi nedenlerden dolayı terk etmekte ve başka ülkelerde sığınma aramaktadır. Bu sığınmacı nüfusunun yarısını çocukların oluşturması, her ne kadar dünya için yeni bir olgu olmasa da, son zamanlarda Türkiye'de göç sürecine katılan bu refakatsiz çocuklarla ilgili farkındalık önemli ölçüde artmıştır. Çocuklar, özellikle de refakatsiz çocuklar göç popülasyonu içindeki en incinebilir durumda olanlardır ve onlar sığınma ararlarken yetişkinlere oranla daha çok zarar görmektedirler. Türkiye'deki refakatsiz mülteci çocukların varlığı 2005-2006 yıllarındaki Somalili ve Sudanlı sığınmacıların Türkiye'de sayılarının artması ile görünür hale gelmiştir.Ülkeye gelen refakatsiz çocukların sayısı çok yüksek olmamasına rağmen, bu çocuklar Türkiye'nin sığınma politikası içinde yeni bir olgu haline gelmiştir. Devlet korumasına alınmaları ile birlikte kendilerine özel ilgi gösterilmeye başlanmıştır. Refakatsiz çocukların İstanbul'da sayıca fazla olmaları İstanbul için yeni bir dönemi de beraberinde getirmiştir.Bu çalışmada, İstanbul'daki refakatsiz çocukların durumunun, sivil toplum örgütleri çalışanları ve çocukların kaldıkları yurtlardaki yetkililer ile yürütülen alan çalışması ile analiz edilmesi amaçlanmıştır. Böylece İstanbul iline özel uluslararası göç sorunu, refakatsiz çocukların durumları üzerinden incelenip çözüm önerileri ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, more and more people are leaving their country and taking refuge in other countries due to persecution, violence and conflicts in their countries. Although the fact that children constitute half of this asylum seeker population is not a new phenomenon for the World, huge awareness has recently been raised regarding unaccompanied children who are in the migration process in Turkey. Children, particularly unaccompanied children, are the most vulnerable group among the refugee populations and they suffer more than adults while they seek asylum. The presence of unaccompanied children became noticeable to Turkey?s policy makers in 2005 and 2006 when the number of Somali asylum seekers increased in Turkey.Although the number of unaccompanied children arriving in the country is not high, these children are new phenomenon for Turkey?s asylum policies. With getting these children under state care, a particular attention has been started to pay to them. The large numbers of unaccompanied children arriving İstanbul, has brought a new erat o İstanbul with itself..In this study, it is aimed to analyse the situation of unaccompanied children in Istanbul, through the field study carried out with the authorities in the refugee shelter and with the staff in non- governmental organizations. Thus, the issue of international migration specially in the province of Istanbul will be examined on the situation of unaccompanied children and solution proposals will be presented.