Kentin mekansal dönüşümü ve toplumsal gerilimler: İstanbul örneği
The transformation of urban space and social tension: İstanbul sample
  1. Tez No: 317756
  2. Yazar: SEDA BİLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışmada, kentin tarihsel gelişimi ve toplumsal gerilimler konu edilmiştir. Çalışmanın amacı toplumsal gerilimler ile kent mekânının değişimi arasındaki bağlantıyı İstanbul örneği üzerinden incelemektir. İstanbul'da son dönemde yaşanan mekânsal değişimler ele alınarak bu sürecin küreselleşme süreciyle ilgisi irdelenmiştir. Bu çerçevede konu, küreselleşmeyle İstanbul'da meydana gelen siyasi, ekonomik ve toplumsal değişimler düzleminde değerlendirilmiştir. Tüm bu gelişmelerin odak noktası olarak kentsel dönüşüm projeleri seçilmiştir. Çalışmada kentsel dönüşüm projeleri toplumsal gerilim kaynakları olarak ele alınıp, oluşturdukları gerilimler sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the historical development of urban areas and social tensions. The aim of the study is to investigate the relation-ship between urban space changes and social tensions concerning İstanbul. It is a fact that there is correlation with the current changes in İstanbul?s urban areas and globalisation. Thus, this study goal to examine İstanbul?s current political, economical and social changes related with globalisation. The focus points of all these facts are the urban conversion projects in İstanbul. Therefore this study treats the urban conversion projects in İstanbul as tension sources and categories them.