Döviz kuru oynaklığının dış ticaret üzerine etkileri: Teori ve uygulama
The effects of exchange rate volatility on foreign trade: Theory and practise
  1. Tez No: 317783
  2. Yazar: DEMET YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
1973 yılında Bretton Woods Sistemi'nin çökmesinin ardından, birçok ülke kurlarını dalgalanmaya bırakmıştır. Bu durum, döviz kurlarında dalgalanma ve belirsizlikleri beraberinde getirmiştir. Döviz kurlarındaki oynaklığın, dış ticaret hacmi üzerindeki etkileri, hem teorik hem de ampirik alanda araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye' de, döviz kuru oynaklığının dış ticaret üzerindeki etkileri incelenmektedir. Bu amaçla, Ocak 1987-Mayıs 2010 dönemlerini kapsayan aylık veriler kullanılarak, döviz kur oynaklığı, GARCH modeli ile tahmin edilmektedir. Daha sonra, Granger nedensellik testi yardımıyla, döviz kuru oynaklığı ile dış ticaret arasındaki nedensellik ilişkisi araştırılmıştır. Yapılan test sonucunda, dış ticaretten döviz kuru oynaklığına doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Döviz kuru oynaklığından dış ticarete doğru ise, herhangi bir nedensellik ilişkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
After the collapse of Bretton Woods System in 1973, many countries adopted the floating exchange rate regime. This situation led to fluctuation and uncertainties in the exchange rates. There are number of studies that analyse the effect of exchange rate volatility on foreign trade both theoretically and empirically. This study investigates the effects of exchange rate volatility on foreign trade in Turkey. For this purpose, using monthly data covers the period January 1987- May 2010, the exchange rate volatility is estimated with GARCH model. Then, using the Granger causality test, a causal relationship are investigated between exchange rate volatility and foreign trade. According to the test results, there is a unidirectional causality from foreign trade to the exchange rate volatility. On the other hand, there is no causal relationship found between exchange rate volatility and foreign trade.