Göçebelikten yerleşikliğe geçiş sürecinde sosyo-kültürel bağlamda Sarıkeçili yörükleri
Sarıkeçili yoruks and their transition process from nomadic to settled life in a socio-cultural context
  1. Tez No: 317782
  2. Yazar: HÜSEYİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. GÜLAY MİRZAOĞLU SIVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Sarıkeçili Yörükleri Konya-Karaman-Mersin bölgesinde yaşayan göçer bir topluluktur. Anadolu sosyo-kültürel coğrafyası içinde belirli bir konuma sahip Sarıkeçili Yörükleri göçerlikten yerleşik hayata geçiş sürecini son elli yıldır yoğun bir şekilde yaşamaktadırlar.Sarıkeçililerin atalarından devraldıkları bir miras olarak sürdürdükleri göçer yaşamları, bünyesinde birçok geleneksel yapıyı barındıran renkli, zengin ve kendine özgü bir dünyadır. Dokumalarında, sözlü kültürlerinde ve inanç yapılarında açık bir şekilde görebildiğimiz bu renklilik ve zenginlik gündelik yaşamlarının her alanına yansımaktadır.Sarıkeçili Yörüklerini sosyo-kültürel bir çerçevede yorumlamak amacıyla Yörüklerin göç sürecini, sosyal yapılarını, yaşamlarını, el sanatlarını, mimarî yapılarını ve sözlü edebiyat geleneklerini inceledik. Elde ettiğimiz bulguları bağlam merkezli kuramlardan gösterimci ve işlevsel teori doğrultusunda değerlendirdik. Bazı tespitlerimiz bizden önceki çalışmalarla benzerlik göstermekle birlikte özgün bilgilere de ulaştığımız kanaatindeyiz.Bugün Anadolu'da göçer yaşam biçiminin son temsilcisi olan Sarıkeçililer bilim ve kültür çevreleri de dâhil yaşadıkları sosyal çevrelerde en fazla bu özellikleriyle dikkat çekmektedir. Sarıkeçili Yörüklerinin yakın gelecekte tamamen yerleşik hayata geçeceği öngörülmektedir. Bu öngörü nedeniyle Sarıkeçili Yörükleri hakkında yapılacak her çalışmanın değerli olduğu fikri, bu çalışmanın seçilmesi ve gerçekleştirilmesini sağlayan ana etken olmuştur.
Özet (Çeviri)
Sarıkeçili Yoruks are a group of nomadic tribes, inhabiting Konya-Karaman-Mersin region, that occupy a distinctive position in the socio-cultural profile of Anatolia. For the past fifty years, the Sarıkeçili have been transitioning from a nomadic lifestyle to a settled one.Sarıkeçili Yoruks? nomadic lifestyle - a legacy that has passed down from generation to generation - is rich and colorful; it is a sui generis world composed of traditional elements. Their oral culture, belief systems, even their tapestries attest to this richness that is visible in every aspect of daily life.In this study we examined the ongoing settling process, architecture, social structures, oral traditions and handicrafs of Sarıkeçili Yoruks in order to interpret the Sarıkeçili in a socio-cultural context. Later, we evaluated our findings in the light of context-based theory and functional theory. While some of our observations share similarities with previous studies, we belive that we have brought to light some original information as well.Sarıkeçili Yoruks are the last representatives of nomadic life in Anatolia and it is this lifestyle that makes them so notable in the social circles they occupy, as well as in the scientific and cultural communities. Given the prediction the Sarıkeçili will be completely settled in near future, we believe that every study about them is invaluable.