Kütüphane ve bilgibilim eğitimi: Arnavutluk için bir yaklaşım
Library and information science education: An aproach to Albania
  1. Tez No: 317785
  2. Yazar: ELSA BİTRİ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLBÜN BAYDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kaliteli yaşam için dünyanın her yerinde erişilebilir doğru bilgiye gereksinim duyulmaktadır. Sürekli çoğalan bilgi karşısında artan bu gereksinimin giderilmesi ancak gerekli eğitimi almış ve donanımı sağlamış kişilerin yardımı ile gerçekleşebilir. Bu kişiler de günümüzde yaygın olarak ?bilgi profesyoneli? olarak nitelenen kesimdir. Günümüzde üniversite düzeyinde kütüphane ve bilgibilim eğitimi olmayan çok az sayıda ülke bulunmaktadır. Bunlardan biri de Arnavutluktur. Bu çalışmanın amacı, Arnavutluk için kütüphane ve bilgi profesyoneli yetiştirmeyi hedefleyen, uygulanabilir akademik düzeyde bir Kütüphane ve Bilgibilim (KBB) eğitim programı yaklaşımı geliştirmektir.Öncellikle Arnavutluk'un sosyo-ekonomik ve eğitim yapısı ortaya konmuş, dünyadaki KBB eğitimi ile ilgili geniş bir literatür taramasına dayanarak betimleme yöntemi ile değerlendirilmiştir. Veri toplama teknikleri olarak Arnavutluk'taki kütüphanecilik kursuna katılan kütüphaneci grubuna anket uygulanmış, kursta eğitim veren eğitimcilerle yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir.Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin eğitim değiştirme etkisinin gittikçe daha güçlü olduğu bir dönemde, profesyonel gelişmelere ve ülkenin yerel özelliklerine yer verebilecek esneklikte, gerekli konuları daha genel anlamda ifade eden bir eğitim yaklaşımı önerilmiştir. Bu yaklaşım ?Bilgi kaynakları?, ?Bilgi kullanıcıları ve iletişim?, ?Bilginin organizasyonu?, ?Araştırma?, ?Sistemler ve bilgi teknolojileri?, ?Kuram ve felsefe?, ?Diğer disiplinler? ve ?Yönetim?, gibi sekiz ana konudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Accessible and accurate information is a basic need for well being all over the word. Only people equipped with accurate training can handle with this continuously increasing information need. These people are those whom nowadays are widely called ?information professionals?. Nowadays, only a few countries do not offer a library and information science education (LIS) at a university level. Albania is one of this countries. This study aims to develop and propose an applicable academic-level LIS educational program approach to Albania.In this study descriptive method was used. As techniques for gathering information were used survey questionaire and structured interview techniques. Primarily socio-economic and educational structure of Albania is set forth, after that it was concluded with results based on an extensive literature review on LIS programs in the world.In an era where scientific and technological developments changes can deeply affect education a flexible and general approach that could place professional developments and local characteristics of the country was suggested. This approach comprises of general topics such as Information resources, Knowledge organization, Information users and communication, Research, Systems and information technology, Theory and Philosophy, Management and Other disciplines.