Türkiye'de kütüphane otomasyonu ve sorunları
- Tez No: 4527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ÇAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
A^Z?. ÖZET Modern teknolojinin Ürünlerinden bilgisayarlar, kütüphanelerde yaygın olarak kullanxlmaktadirlar. Kütüphanelerde bilgisayar kullanımı 1960 'lı yıllarda başlamış, kullanıra alanları gelişirken uygulamaya geçen kütüphane sayıları artmıştır. Hizmetlerini otomasyonla gerçekleştiren kütüphaneler, işlemlerini daha hızlı, daha verimli yürütmekte ve daha geniş bir kullanıcı kesimine erişebilmektedirler. Bu çalışmanın amacı; ilki, genelde kütüphane otomasyonu alanında nelerin yapıldığını ortaya koymak, ikinci olarak; Türkiye'deki araştırma kütüphanelerinde ki otomasyon çalışmalarını belirlemek ve son olarak, uygulamadaki yetersizliğin gerekçelerini açıklamaktır. Çalışma sonucunda otomasyon uygulamalarının yetersizliğinin başlıca nedenleri olarak kütüphane otomasyonunu yürütecek nitelikli elemanların olmamamsı ve kütüphanelerin maddi destekden yoksun olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, otomasyon faaliyetlerini yönlendirecek bir kuruluşun olmaması da bu konudaki çalışmaları olumsuz olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Computers, as products of modern technology are being used extensively in libraries. The use of computers in libraries began in early I960' s and since than, the number of libraries applying computers in their services have increased rapidly. By using cpmputers, libraries have achieved to work faster and mode productively. Hence, much wider user group are being able to receive library services. The aim of this study are; firstly; to identify what have been done in the field of library automation in general; secondly; to determine the extent of automation activities in research libraries in Turkey and finally to underline the reasons for the Turkish research libraries have not been able to use computers as effective as they are expected. As the result of this study we have came to conclusion that, the main reasons, for ineffective library automation are the lack of qualified personnel and the inadequacy of financial support. In addition to these, the lack of national organization to coordinate library automation activities has effected, negatively, the development library automation in Turkey.