İşsizliğin aile ilişkilerine etkilerinin incelenmesi
An examination of the effects of unemployment on family relationships
- Tez No: 317791
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜN BENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Ankara ilinde yapılan bu araştırma, erkeğin öğrenim düzeyi, yaşı, sahip olunan çocuk sayısı ve yaşı, evlilik süresi, gibi demografik değişkenler ile konut sahibi olma durumu, yaşanılan konutun mülkiyet durumu, işsizlik süresi, işsiz kalmadan önceki işinin ne olduğu, ailede çalışan bir kişinin olup olmadığı, ailedeki bireylerin sosyal güvencesinin olup olmadığı, şu anda geçimini ne ile sağladığı konularında işsizliğin evlilik uyumuna ve aile ilişkilerine etkilerini saptayabilmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Çankaya Şube Müdürlüğü'ne başvuran 308 evli işsiz erkek ve bunlardan 60 işsiz erkeğin eşleri alınmıştır. Araştırma kapsamına alınan katılımcılardan, işsizliğin aile ilişkilerine etkilerinin en az olumsuz olduğu grup; üniversite mezunları, bir çocuğu olanlar, 3-7 yıl arasında evli olanlar, 30-34 yaş grubunda olanlar, ev sahipleri ve lojmanda ikamet edenler, 1 yıldan az süredir işsiz olanlardır. İşsizliğin aile ilişkilerine etkilerine ilişkin katılımcı görüşleri çocukların yaş grupları, eşin yaşı, eşin eğitim düzeyi, işsiz kalmadan önceki işindeki durumu, işsiz kalmadan önceki işi, ailede çalışan kişinin olup-olmaması, ailede çalışan kişinin sosyal güvencesinin olup-olmaması ve şu anda geçimi sağlama durumu açısından önemli bir farklılık yaratmamıştır (p>0,05). Araştırmada erkeklerin ?çiftler uyum ölçeğinden? aldıkları puan ortalaması işsizlik öncesi 115,81, işsizlik sonrası 74,03'tür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present research, which was conducted in Ankara, is to examine the effect of unemployment on marriage and family relations by determining families? status of house possession, house ownership status , the duration of unemployment, the type of work before unemployment, whether or not there is any employed person in the family, the social security status of family members, and how the family makes a living in relation to demographic variables such as educational status and the ages of the men, the number of children and their ages and the year of the marriage. Three hundred and eight unemployed males who had applied to the Republic of Turkey, Ministry of Labor and Social Security, Çankaya Branch Office of the Turkish Employment Agency, and the wives of 60 of these unemployed males constituted the population of the study. Among the participants the university graduates, families with one child, couples married for 3-7 years, 30-37 year-old individuals, house owners, families who live in public housing and males who have been unemployed for less than 1 year constitutes the less negatively affected group by unemployment. The participants? opinions on effects of unemployment on the family relationships did not show any significant differences in terms of the age group of the children, the age of the wife, the educational status of wife, the type of work before unemployment, the presence of another working person in the family, the social security status of the person working in the family and how the males make a living (p>0,05). The average of scores that the male participants obtained in the ?couple harmony scale? is 115.81 during a period of employment and 74.03 during a period of unemployment.