Modifiye S.albus kullanılarak sulu çözeltilerden reaktif kırmızı 45 (RK45) boyarmaddesinin giderimi
Removal of reactive red 45 (RR45) dye from aqueous solutions by Modified S.albus
  1. Tez No: 317856
  2. Yazar: İLKNUR KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TUNALI AKAR, PROF. DR. ADNAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, Reaktif Kırmızı 45 (RK45) boyarmaddesinin biyosorpsiyon yöntemiyle atıksulardan uzaklaştırılması çalışılmıştır. Biyosorban olarak, Sodyum dietilditiyokarbamat (DDTC) ile modifiye edilmiş Symphoricarpus albus (S.albus) bitkisi kullanılmıştır. Bu amaçla, RK45 boyarmaddesinin biyosorpsiyon özellikleri, kesikli ve sürekli sistemde başlangıç pH'sı, biyosorban miktarı, başlangıç boyarmadde konsantrasyonu ve akış hızı gibi değişken çalışma koşulları altında araştırılmıştır. Modifiye S.albus, FTIR, SEM, ve zeta potansiyometri yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Biyosorpsiyon kinetiğini ve biyosorpsiyon dengesini belirlemek amacıyla, Lagergren-birinci-derece, yalancı-ikinci-derece ve partikül içi difüzyon modelleri ile Langmuir, Freundlich ve D-R izoterm modelleri deneysel verilere uygulanmıştır. Kullanılan biyosorbanın tekrar kullanılabilirliğinin araştırılması için desorpsiyon çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, removal of Reactive Red 45 (RK45) dye from wastewaters by biosorption method was investigated. Dietilditiyokarbamate (DDTC) modified S. albus plant was used as biosorbent. For this purpose, biosorption properties of RK45 dye with initial pH, biosorbent content, initial dye concentration and flow rate were investigated both in batch and in continous systems. Modified S. albus was characterised by FTIR, SEM and zeta potential measurement methods. In order to determine biosorbtion kinetics, Lagergren first order, pseudo second order and intra-particle diffusion models were applied to the experimental data while in order to determine biosorbtion equilibrium, Langmuir, Freundlich and D-R isoterm models were compared with the experimental data. Desorption studies were also made in order to determine reusability of the biosorbent.