İnsanlar ve sayılar
People and the numbers
  1. Tez No: 317877
  2. Yazar: NAZİF TUNCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Matematik olmadan bilim ve teknolojiden, sosyo-ekonomik kalkınmadan, nitelikli ürün ve hizmetten söz etmek yanıltıcıdır. Bu nedenle, tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de herkes matematikte güçlenmeli, düşüncel kültürü edinmeli ve ortak değerleri paylaşmalı, iletişim dilini etkin ve yaygın biçimde kullanmalıdır. Önemi hemen herkesçe bilinen matematiğin ne olduğu sorusu dün olduğu gibi bugün de açıklığa kavuşturulmuş bir soru değildir. Matematik terimleri sözlüğünde matematiğin tanımı şöyle verilmektedir. ?Şekil, sayı ve çoklukların yapılarını, özelliklerini ve aralarındaki bağlantıları düşünce yoluyla inceleyen bilimdir.? Bu projede, insanların ilkçağlardan günümüze kullandıkları Matematiğin temeli olan sayıların tarihsel gelişimi incelenerek toplumların kullandıkları sayılar ve sayı sistemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Without mathematics, mentioning socio-culturel development, quality products and services is falsify. So, as in every developed country, here in ours, everybody should power up by mathematics, should obtain hypothetical culture and share common assets and should use the communication language effectively and widespread. The importance of the question“what is mathematics”is known commonly, but the question has not clearified yet. In the dictionary of the terms of mathematics, the definition of mathematics is given as ?The science that observes structures and connections between forms, numbers and multiple structures by using mind.? In this project, the development of numbers used by people since ancient times, which are the basis of mathematics, and the numbers and numbers systems used by community will analyzed.