Organik ve inorganik selenyum katkılı yemlerin nil tilapya (Oreochromis niloticus, L., 1758)'sının büyümesi ve besin bileşenleri üzerine etkisi
The effects of organic and inorganic selenium on growth, muscle composition in nile tilapia (Oreochromis niloticus, L., 1758)
  1. Tez No: 317876
  2. Yazar: ŞANSER DELİOĞLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU ÖZLÜER HUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma organik ve inorganik selenyumun tilapya (Oreochromis niloticus)'da etkisini araştırmak için kurgulanmıştır. 100 x 50 x 50 cm ebatlarındaki cam akvaryumlara balıklar (12.61±0.95 g; n = 150) beş deneme grubu ve üç tekrarlı olacak şekilde tesadüfî olarak yerleştirilmişlerdir. Kontrol yemine, 1.5 ve 3 mg/kg oranlarında organik Selenyum (Sel-Plex®) ve inorganik Selenyum (Na2SeO4) ilave edilmiş ve balıklar 10 hafta beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to understand the effects of organic and inorganic Selenium on tilapia, (Oreochromis niloticus). Fish (12.61±0.95 g; n=150) were randomly assigned to five treatment groups consisting of three replicates of 10 fish each in 100x50x50 cm glass aquariums. The fish were fed a basal diet supplemented with 1.5 and 3 mg/kg organic Selenium (Sel-Plex®) and inorganic (Na2SeO4) supplementation for 10 weeks.