İSG' de risk değerlendirmesi için çok parametreli hiyerarşik bir model önerisi
A multi-parameter hierarchical built model proposal for occupational health and safety risk assessment
- Tez No: 317970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL KIZILKAYA AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Risk değerlendirme iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin en önemli evresidir. İş yerlerinde icra edilen faaliyetlere dair risklere temel anlamda değinir ve böylece yöneticilere önlemlerin alınmasına yönelik uygun bilgiler sunar. Risk değerlendirme bu kadar önemli olmasına rağmen ve bu yöndeki ulusal ve uluslar arası düzenlemelere karşın, bunu gerçekleştirecek standart bir metodoloji geliştirilememiştir. İşletmeler kendilerine göre uygun olan yaklaşımlarla bu faaliyeti gerçekleştirmektedirler. Bunun neticesinde işletmeler genel anlamda çalışma alanındaki mevcut risklerin ana noktalarını vurgulamaya ve tehlikeli faaliyetleri etkin şekilde sınıflandırmaya yeterli olmayan basit metodolojileri kullanmaktadırlar. Bu tezde klasik yaklaşımın sınırlarını aşacak yeni bir risk değerlendirme metodolojisi geliştirilmesi hedeflenmektedir. Özellikle klasik yaralanma ve olasılık parametrelerinden ziyade, bu parametrelerin daha iyi tahmin edilebilmesine yönelik alt parametreler eklenmiştir. Bu parametreler yapay zekâ yöntemleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Risk assessment is the most phase of the occupational health and safety process. It basically consists ofvevaluating the risks involved in the execution of working activities, so as to provide the managers with information suitable to address intervention measures. Despite risk assessment's importance, national and international regulations have never formalized a standard methodology for addressing it, leaving companies complete freedom to adopt the approach they consider appropriate. As a consequence, companies generally settle on the use of simple methodologies which frequently are not able to emphasize all the main aspects affecting risk in the work- place and to produce a precise ranking of hazardous activities. In this thesis, a new methodology for risk evaluation is then proposed with the aim to overcome limitations of the classical approaches. In particular, so as to better estimate of the classical injury magnitude and occurrence probability of an accident parameters, is added sub-parameters. This parameters and sub-parameters is estimated by artificials intelligence methods.