Tarım kredi kooperatiflerinde tekdüzen muhasebe sisteminin uygulanması
Application of uniform accounting system in agricultural credit cooperatives
- Tez No: 318029
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kooperatifin asıl amacı diğer şirketlerde olduğu gibi kar elde edebilmek değil, kooperatifin ortaklarının ihtiyaçlarını karşılayabilmektir. Kooperatiflerin odağında bireyin kendisi bulunmaktadır. Artık son zamanlarda sadece sermaye odaklı olan anlayışın yanlış olduğu düşünülmüş, böylece kooperatifler gibi insan odaklı girişimlere ilgi artmıştır. Tarım kredi kooperatifleri de bu anlayıştan hareketle, ortaklarına uygun koşullarda kredi sağlamak temel amaç olmuştur. Bankalar büyük çiftçilere kredi vermekte, küçük çiftçi işletmelerine zorluk çıkartmaktadırlar. Bu çiftçilerin teminat olarak gösterebileceği varlığı yok denecek kadar azdır. Bu durumda da çiftçilerin başvuracakları tek kuruluş tarım kredi kooperatifleridir. Tarım kredi kooperatiflerinin öneminin artması, bu kooperatiflerin yaptığı işlemlerini ve bunların muhasebe kayıtlarını daha detaylı incelemeyi gerektirmektedir. Ayrıca bu kayıtlar ortaklara çeşitli konularda karar alabilmelerinde yardımcı olacaktır. Bu çalışma, tarım kredi kooperatiflerinde yapılan tüm işlemlerin Tek düzen muhasebe sistemine uygun olup olmadığını belirlemek ve kooperatiflerin işlemlerinin muhasebeleştirilmesi hakkında bilgi vermek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacına ilişkin olarak Marmara Ereğlisi Tarım Kredi Kooperatifi'ne gidilerek çeşitli işlemler hakkında bilgi alınmış, kayıtlar incelenerek yapılan işlemlerin özelliğine göre kayıt örnekleri alınmıştır.Tarım kredi kooperatiflerinde de Tekdüzen Hesap Planının uygulanması tüm kooperatifler arasında işbirliği olması sonucundadır. Ayrıca çeşitli kanunlarla da kooperatiflerin de Tekdüzen Hesap Planına uyması sağlanmıştır. Bu çalışma ile muhasebenin tüm işletmeler ve kooperatifler için ortak bir dil olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main of the cooperative is not to make profit like other companies, but to meet the needs of the cooperative members. Individuals are in the spotlight of cooperatives. Capital oriented perception has recently been found wrong, so interest in individual oriented enterprises, such as cooperatives has increased. Considering this fact, it is mainly aimed to provide credits in appropriate conditions to the members in agricultural credit cooperatives. Providing credits at low interest rate and low cost to the small and medium farmers is the main aim. Banks give credits to big farmers, whereas they lay difficulties to small farmers. The wealth of small farmers which they can provide as collateral for a credit is in minute amount. Therefore, agricultural credit cooperatives are the only institution that farmers can apply. The increase in the importance of agricultural credit cooperatives requires examining the actions and accounting records of these cooperatives in detail. These records may also help the members to make a decision in various subjects. This study was done in order to find out whether all the actions of agricultural credit cooperatives accord with the uniform accounting system and to give information about the accounting of cooperative actions. Pertaining to the aim of the study, information about various actions was obtained by going to the Marmara Ereğlisi Agricultural Credit Cooperative, and record samples were taken related to the actions done.Application of the uniform accounting policies in agricultural credit cooperatives is the result of the cooperation between all the cooperatives. In addition to this, cooperatives were catered to obey the uniform accounting system policies by law. It was found out that accounting is a common language for all institutions and cooperatives with this study.