Tarım kredi kooperatiflerinde yönetim açısından son değişme ve gelişmelerin değerlendirilmesi ve uygulanabilirliği
Applicability and evaluating of the last changes and developings in agricultural credit cooperatives in point of management
  1. Tez No: 63147
  2. Yazar: NAİL HALK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN COŞKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Tarım Kredi Kooperatifleri ülkemizin en büyük ve en köklü kooperatif kuruluşudur. 2520 birim kooperatif, 16 Bölge Birliği ve bir de Merkez Birliği ile 1.600.000 ortağına yıllardır hizmet götürmektedir. Bu tezin amacı, Tarım Kredi Kooperatiflerinde yönetim açısından son değişme ve gelişmeler değerlendirilerek modern yönetim tekniklerinin uygulanabilirliğim araştırmaktır. Tarım Kredi Kooperatiflerinin mevcut yönetim yapısı esas alınarak teorik olarak modern yönetim teknikleriyle uygunluk arz eden ve etmeyen hususlar belirlenmeye çalışılmış, yönetici kadroların bilgilerine baş vurulmuş ve örgütün yönetim sorunları tespit edilip, bunların çözümünü sağlayacak, yönetimin etkinliğini artıracak sağlıklı öneriler sunmak ve çağdaş yönetim anlayışının yerleşmesine yardımcı olmaktır. Tarım Kredi Koperatifleri, ülkemizde genel olarak tarımsal kooperatifler içerisinde yatay ve dikey örgütlenmesini tamamlayan önder kuruluşlardandır. Yatay örgütlenme ile bütün Türkiye genelinde 2500'ün üzerinde birim kooperatif kurularak yurdumuzun en ücra yerlerindeki tarımsal üreticilere kadar ulaşmış, dikey örgütlenme ilede; sistem pramit vari bir yapı niteliğinde gelişmiştir. 1581 sayılı Kanun gereği; Kooperatifler, Bölge Birliklerine, Bölge Birlikleri de Merkez Birliğine üye olmak zorundadırlar. Yine sistemdeki her birimin kendi yönetim ve denetim kurulları vardır. Yönetim organizasyonu ile birlikte, sistemin işleri müdürlüklerce yürütülmektedir. 28 Haziran 1995 tarih ve 553 sayılı KHK yürürlüğe girmeden önce yönetim kurulları; kooperatiflerde genel kurula katılma hakkına haiz ortaklar arasından genel kurulca seçilen dört üye ile atama yoluyla getirilen müdür veya vekilinden, Bölge Birliklerinde altı üye ile Bölge Müdürü veya vekilinden, Merkez Birliğinde ise, genel kurulca temsilciler arasından seçilen altı üye ile Taran ve Köyişleri Bakanlığı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı ve TC Ziraat Bankası mensupları arasından görevlendirilen birer temsilci ile Genel Müdür veya vekilinden teşekkül etmekte idi.553 sayılı KHK ile yönetim kurulu; Kooperatiflerde beş, Bölge Birliklerinde yedi, Merkez Birliğinde ise dokuz seçilmiş temsilciden teşekkül etmektedir. Genel Müdür, Merkez Birliği Yönetim Kurulu tarafından tayin edilmektedir. Yapmış olduğumuz araştırma sonuçlarından elde edilen bilgilere göre; Tarım Kredi Kooperatifleri örgütünde uygulanan yönetim anlayışında bir takım eksikliklerin bulunduğu ve bu nedenle bazı aksaklıkların ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. 1995 yılında yapılan bir kısım yasal düzenlemeler sonucunda ortaya çıkan yeni yönetim biçiminin, örgütün etkinliğinde bir takım olumsuz gelişmelere neden olduğu belirtilmektedir. Bu tarihten önceki dönemlerde uygulanan yönetim şeklinde üst yönetimin; modern yönetim tekniklerinin gereklerini uygulama zemini buldukları için, sistemin yönetim faaliyetlerinde belirli bir etkinliğin bulunduğu düşünülmektedir. Mevcut durumda ise; modern yönetim tekniklerinin gereğince uygulanamadığı savunulmakta ve örgüt içinde informal bazı grupların ortaya çıktığı, gruplar arası çatışmalara zemin hazırlayacak faaliyetlerin gerçekleştirildiği ve öncekine oranla daha merkezci bir yönetim biçiminin benimsendiği tespit edilmiştir. İstikrarsızlığın ortadan kaldırılması ve modern yönetim tekniklerinin uygulanabileceği bir örgüt haline dönüşebilmesi için, önerilen gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Central Union of Agricultural Credit Cooperatives is the biggest and the oldest organization of our country. It gives services to its 1.600.000 members with 2520 unit cooperatives, 16 Regional Unions and the Central Union. The aim of this thesis firstly is to research the applicability of the modern management techniques by evaluating the last changes and developments of management in the Agricultural Credit Cooperatives. And secondly, it was tried to determine the points which are appropriate or not to the modern management techniques theoretically by taking base the available management structure of the Agricultural Credit Cooperatives; it was taken knowledge of the management staff and then by detennining the management problems of the organisation, to make suggestions and to help for applying the contemporary management systems. The organization of the Agricultural Credit Cooperatives is the leader establishment among the other agricultural cooperatives which completed its horizontal and vertical organizational structure. With its horizontal organization, it gives services to the producers all over Turkey throughout its the 2500 unit cooperatives. With its vertical organization, the system developed as the pyramidal structure. According to the Law No: 1851, the cooperatives and the Regional Unions must be the member of the Central Union. But, every cooperatives and regional unions has its own management and controlling systems. The jobs are carried out by the managements with the Board. Before the Law No: 553 dated 28 June 1995 was made effective the Board of Directors was consist of: - in the cooperatives, four members elected by the general assembly from among its constituency entitled to vote plus the manager or the deputy manager by appointment, - in the Regional Unions, six members plus the manager or the deputy manager, iii- in the Central Union, six members elected by the general assembly plus are representative from each of the Ministry of Agriculture and Rural Affairs, the under secretariat of State for Treasury and Foreign Trade and the Agricultural Bank and plus the General Director or his deputy with Law No 553 the Board is consist of; - in the cooperative, five, - in the regional unions, seven - in the central union nine elected representatives. The General Director is appointed by the Board of Directors. According to the results of the research; it is understood that there are some missing points in the management which is applied in the Agricultural Credit Cooperative and because of this, some unwishing problems appear. It is determined that the new management style which appears as a result of some orders in the law, causes some negative developments. In the management which was applied before the period of this date, the upper management has the definite force on the management activities because this upper management applied the modern management techniques. In the available situation; it is said that modern management techniques could not be applied efficiently and it is determined that some informal groups appeared in the organization, soma activities which will prepare a background to the quarrels among the groups and more centric management system was applied according to former. It is supposed that it will be suitable to make necessary formal improvements for removing the unsteadiness and for transforming of the organization in which the modern management techniques will be applied. IV