Tarım kredi kooperatiflerinde eğitimle çiftçi-kooperatif bütünleşmesini sağlayacak optimal model önerisi
Optimal model offer assures cooperation of educated farmer and cooperative in the agricultural credit cooperative
- Tez No: 73737
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Günümüzde başdöndürücü bir hızla gelişen bilim ve teknoloji, sosyal kurumların yapı ve fonksiyonlarını etkileyerek yeni meslek alanlarının doğmasına ve bireyin yeni bilgi ve beceriye gereksinme duymasına neden olmaktadır. Toplumumuz gelişip, yaşama olanakları şekil değiştirdikçe, toplumumuzun ihtiyaçları ve bunların karşılanması bakımından da tabii bir değişme meydana gelmiştir. Her toplum ihtiyaç duyduğu alanlardaki insan gücünü aşmış olduğu değişik tür ve düzeydeki öğretim kurumlarında yetiştirmeye çalışır. Kişilerin hayatlarının önemli bir bölümünü içine alan örgün eğitim devresi, onlara ihtiyaç duydukları tüm bilgileri vermeye yeterli değildir. Bu nedenle göreve başladığı andaki bilgisi ile görevin gereklerini karşılayamaz durumda kalan bireyin iş hayatında da eğitilmesi zorunluluğu ortaya çıkar. Kurumlar, personelinin bu değişikliklere uyumunu sağlamak için hizmet içi eğitimi düzenleme zorunluluğu duyarlar. Düzenlenen bu eğitimler elemanların bilgi ve becerisini yükselterek verimliliği artırmak, gelecekteki görevlere hazırlamak, çalıştığı kuruma, işine ve çalışma arkadaşlarına karşı tutumlarını değiştirmek amacını güder. Tarımsal gelişmeyi sağlamada devlet, özel sektör ve çiftçilerin önemleri bakımından ülkeden ülkeye farklılıklar göstermektedir. Devletin asıl rolü ise tarım sal gelişme için gerekli altyapıyı yaratmak ve korumaktır. Devletin bu konuda yol gösterici ve destek verici bir yol izlemesi çok önem li bir faktördür. Ortak çiftçinin, her geçen gün rekabetin daha da arttığı serbest piyasa ekonomisinde güçlü ve başarılı olabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılarak Kooperatifçilik Eğitim ve Araştırma Enstitüsü kurularak bir an önce uygu lamaya geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The amazing progress of sciense and technology in recent decodes, de eply effect the structures and functions of social associations that causes forma tion of new professions and impact on people to improve themselves, hence consequent national development alters both population necessities and assu rance of them. Each nation educates their own people this education is needed for indust rial and agricultural areas in different kinds of educational instutions with varying levels. Institutes perform office training programs to adopt the recent changes the training programs increase the knowledge and skills of the staff. The effects of those programs change the attitutes of those programs change the attitutes of the personal towards their future responsibilities their jobs and working as a group with their collegues in order to improve the agricultural development, state private sector and formers have different importance among different co untries. The role of the state must create an environment and infrastructure for the agricultural development. It is very important factor that the state have to be supportive ad eglight in this area. In the world of free economy, the competition is becoming more inten se so the particitating farmers must be endoved and the instute of traing and re search of cooperatives must be established to take action.