Kahramanmaraş koşullarında bazı soya (Glycine max L. (Merill)) çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some soybean [Glycine max L. (Merill)] varieties under Kahramanmaras conditions
- Tez No: 318041
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kahramanmaraş ekolojik koşullarında bazı soya çeşitlerinin tohum ve yağ verimi ile verim unsurlarını belirlemek amacı ile yapılan bu çalışma, Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisinde Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Ekim 12 Mayıs 2011 tarihinde 4 sıralı parsellere 60x5 cm ekim normuna göre mibzer ile yapılmıştır. Ekimle beraber dekara 5 kg N ve P205 uygulanmış; üst gübreleme yapılmamıştır. Sulamalar bitkinin ihtiyacına göre 5 kez karık usulü ile yapılmıştır. Çalışma sonunda tohum verimi (kg/da), ilk çiçeklenme süresi (gün), yetişme süresi (gün), bitki boyu (cm), bitkideki dal sayısı (adet), ilk bakla yüksekliği (cm), bitkideki bakla sayısı (adet), bakladaki tane sayısı (adet), bin tane ağırlığı (g), yağ oranı (%), yağ verimi (kg/da), protein oranı (%) yönünden çeşitler arasında önemli farklılıkların olduğu belirlenmiştir. En yüksek tohum verimi (376.96 kg/da) ve bakla başına tane sayısı (3.93 adet) Blaze çeşidinden; en uzun bitki boyu (111.20cm), ilk bakla yüksekliği (21.47 cm), bin tane ağırlığı (151.67 g) ve protein oranı (% 34.86) Yemsoy çeşidinden; en yüksek bitki başına dal sayısı (4.07 adet), yağ oranı (% 24.67) ve yağ verimi (91.23 kg/da) Adasoy çeşidinden; en yüksek bitki başına bakla sayısı (70.83 adet) ise Nazlıcan çeşidinden elde edilmiştir. En düşük tane ve yağ verimi Yemsoy çeşidinden; en düşük bitki başına dal sayısı, bakla başına tane sayısı ve yağ oranı Yeşilsoy çeşidinden; en düşük ilk bakla yüksekliği ve protein oranı Nova çeşidinden; en düşük bitki boyu Blaze çeşidinden; endüşük bin tane ağırlığı ise Ataem-7 çeşidinden elde edilmiştir. Nova çeşidi ilk çiçeklenen en erkenci, Yemsoy ise en son çiçeklenen en geççi çeşit olmuştur.Çalışma sonucunda tohum verimi yönünden Blaze (376.96 kg/da), Adasoy (369,83 kg/da) ve Nazlıcan (364,98 kg/da) ; yağ verimi yönünden Adasoy (91.23 kg/da); protein oranı yönünden ise Yemsoy (% 34.86) çeşitlerinin yüksek değerlere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine seed and oil yield, and yield components of some soybean varieties under Kahramanmaras ecological conditions. Study was arranged in randomized complete block design with tree replications. Seeds were sown with seed drill to plots in 60x5 cm sowing densities with four rows. With sowing, research plots were fertilized with 5 kg da-1 N and P2O5. After emergency, plants were hoed two times with hands and machine and irrigated five times with furrow irrigation. In the study, it was determined that there were significant differences among the varieties in seed yield, first flowering date, growing period, plant height, branch number per plant, first pod height, pod number, seed number per pod, 1000 seed weight, oil ratio, oil yield and protein ratio. The highest seed yield (376 kg da-1) and seed number per pod (3.93) from Blaze cultivar, the highest plant height (111.2 cm), first pod height (21.47 cm), 1000 seed weight (151.67 g) and protein ratio (34.86 %) from Yemsoy cultivar, the highest branch number per plant (4.07), oil ratio (24.67 %) and oil yield (91.23 kg da-1) from Adasoy cultivar and the highest pod number per plant (70.83) from Nazlıcan cultivar were obtained. The lowest seed and oil yield from Yemsoy cultivar, the lowest branch number per plant, seed number per pod and oil ratio from Yeşilsoy cultivar, the lowest first pod height and protein ratio from Nova cultivar, the lowest plant height from Blaze cultivar and the lowest 1000 seed weight from Ataem-7 cultivar were obtained. Nova was the first flowering variety and the earliest while Yemsoy was the last flowering cultivar and the latest.At the end of the study, Blaze (376.96 kg da-1), Adasoy (369.83 kg da-1) and Nazlıcan (364.98 kg da-1) varieties for seed yield, Adasoy (91.23 kg da-1) variety for oil yield and Yemsoy (34.86 %) variety for protein ratio gave the highest value.