Farklı element konsantrasyonlarının bazı buğday çeşitlerinin çimlenmesi üzerine etkileri
Element of different concentrations of some effects of wheat varieties germination
- Tez No: 318042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA İDİKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, farklı beş buğday (Ceyhan, Karatoprak, Golia, Doğankent ve Adana) çeşitleri tohumlarına, Demir (Fe), Potasyum (K), Çinko (Zn), Kurşun (Pb) ve Sodyum (Na) elementlerinin farklı konsantrasyonları uygulanarak çimlenme özellikleri incelenmiştir.Denemede kullanılan buğday tohumlarının, çimlenme hızı, çimlenme gücü, kök+gövde uzunluğu, kök+gövde kuru ağırlığı değerleri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda; Fe, K ve Zn elementlerinin çimlenme gücü, çimlenme hızı ve kök+gövde uzunluğu üzerine, Na ve Pb elementlerinin ise çimlenme gücü ve çimlenme hızı üzerine etkileri, Fe, K, Zn, Pb ve Na elementlerinin kök+gövde kuru ağırlığı üzerine etkileri önemli bulunmuştur.Farklı element konsantrasyonlarında çimlendirilen buğday çeşitlerinin tepkileri, çeşitler ve doz miktarına göre farklılık göstermiştir
Özet (Çeviri)
In this research it was conducted some germination characteristics of different five wheat seeds (Ceyhan, Karatoprak, Golia, Doğankent, Adana) by applying different nutrients as iron (Fe), potassium (K), zinc (Zn), lead (Pb), and sodium (Na) contents.In this study, it was determined germination speed, germination rate, root & shoot length and root & shoot dry weight. Also, it was observed that root & shoot length was statistically affected by Fe, K, and Zn nutrients. Similarly, it was observed that germination rate and germination speed was statistically affected by Pb and Na nutrients. It was observed that root & shoot dry weight was statistically affected by Fe, K, Zn, Pb, and Na nutrients.It was determined that different wheat seeds under applying different nutrients were effected differently.