Kahramanmaraş'ta doğalgaz kullanımının hava kalitesi üzerindeki etkisinin araştırılması
Analysis of the effect of natural gas consuption on the air quality in Kahramanmaraş
- Tez No: 318051
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, doğalgaz kullanımının Kahramanmaraş'taki hava kirliliği üzerine etkisinin Kükürt dioksit (SO?), Partiküller Madde (PM) ölçüm değerleri bakımından incelenmesi ile hava kirliliğinin, en aza nasıl indirgenebileceğini gösterebilmek amaçlanmıştır. Bu amaçla Kahramanmaraş İl Çevre müdürlüğünden 2007-2012 yılları arasındaki SO? ve PM madde ölçüm değerleri, Kahramanmaraş Meteoroloji İl Müdürlüğünden 2007-2012 yıllarına arasındaki sıcaklık ve rüzgar ölçüm değerleri, Türkiye İstatistik Kurumundan, Kahramanmaraş'a ait yıllara göre nüfus artışı ve trafikte kayıtlı araç sayısı değerleri, Kahramanmaraş doğalgaz dağıtım şirketi ARMADAŞ'tan 2007-2012 yılları arasında Kahramanmaraş'ta kullanılan bu yıllardaki yıllık doğalgaz tüketimi ve abone sayısındaki artış miktarı alınmıştır.Bu kurumlardan alınan verilen grafik haline getirilerek çeşitli bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde şehrin hava kalitesini etkileyen ana unsurların, şehrin topoğrafik yapısı, kullanılan yakıt cinsi ve miktarı ve şehirde bulunana motorlu taşıt sayısı olduğu belirlenmiştir. Çalışmada belirlenen bulgular dayanarak hava kalitesini etkilediği belirlenen faktörlere karşı alınabilecek tedbirler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it has been aimed to point out how the air pollution could be cut down to minimum by analyzing the effect of natural gas consumption on the air pollution in Kahramanmaraş with regard to sulfur dioxide (SO?) and particular matter (PM) density rate. For this purpose SO? and PM density rates between the years 2007?2012 from Provincial Environmental Directorate of Kahramanmaraş, temperature and wind range values from Provincial Meteorology Directorate of Kahramanmaraş, the increase of population and the number of registered vehicles of the city from Turkish Statistical Institute, volume of consumed natural gas and the increase rate in the number of subscribers between the years 2007?2012 from ARMADAŞ (incorporation of distribution) have been obtained. Numerous findings have been acquired by graphing the data taken from those institutions. After those findings are analysed it has been indicated what the main causes that affect the air quality are. depending on the findings cited in this work some precautions against the elements that affect the quality of the air have been put forward to.