Hatay (Dörtyol) yöresinde doğal olarak yetişen saplı meşe (Quercus robur L.) odununun bazı teknolojik özellikleri ve kullanım alanları üzerine araştırmalar
Researchs on some technolojical properties and usage areas of pedunculate oak (Quercus robur L.) wood naturally grown in Hatay-Dörtyol region
  1. Tez No: 318086
  2. Yazar: SUPHİ ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, düzgün bir gövde yapısına sahip olan, 40 metreye kadar boy yapan, 2?3 metre çapa ulaşan Saplı meşe (Q. robur L.) odununun bazı fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir.Fiziksel özelliklerin belirlenmesinde, hava kurusu yoğunluk, tam kuru yoğunluk, hacim- ağırlık değeri, daralma ve genişleme; mekanik özelliklerin belirlenmesinde ise eğilme direnci, elastikiyet modülü, liflere paralel basınç direnci, dinamik eğilme (şok) direnci, statik sertlik (Janka), makaslama direnci, liflere paralel çekme direnci ve liflere dik çekme direnci denemeleri yapılmıştır ve sonuçlar literatürde verilen değerlerle karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak Dörtyol yöresinden alınan Saplı meşe (Q. robur L.) odununun fiziksel özelliklerinden; yıllık halka genişliği 2.08 mm, hava kurusu yoğunluk 0.776 g/cm3, tam kuru yoğunluk 0.721 g/cm3, hacim- ağırlık değeri 0.612 g/cm3, teğet yönde daralma % 6.5, radyal yönde daralma % 4.9, teğet yönde genişleme % 9.5 radyal yönde genişleme % 5.2 olarak bulunmuştur. Saplı meşe odununun fiziksel özellikleri ile diğer meşe türlerinin fiziksel özellikleri arasında pek açık farklılıklar görülmemiş, hatta bazı türlerle yakın değerler vermiştir.Mekanik özelliklerden ise; eğilme direnci 100.3 N/mm2, elastikiyet modülü 10382.5 N/mm2, liflere paralel basınç direnci 58 N/mm2, dinamik eğilme (şok) direnci 1.4 kgm/cm2, liflere paralel sertlik direnci 68.41 N/mm2, liflere dik sertlik direnci 61.25 N/mm2, makaslama direnci 16.05 N/mm2, liflere paralel çekme direnci 94.5 N/mm2, liflere dik çekme direnci 6.85 N/mm2olarak tespit edilmiştir. Aynı şekilde mekanik özelliklerde de diğer meşe türlerine yakın sonuçlar bulunmuştur.Elde edilen sonuçlara göre; Saplı meşe odununun yoğunluğunun yüksek olması, aşınma ve sürtünme özelliklerinin yüksek olması ve dekoratif görünümden dolayı elde edilecek kaplamanın üst tabakalarda kullanılması önerilebilinir. Saplı meşe odununun mekanik ve fiziksel özelliklerinin yüksek olmasından dolayı doğrama, taban ve tavan döşemelerinde kullanılabilir. Saplı meşe odununun direnç özelliklerinin çok yüksek olması, boyutsal stabilitesinin uygun olması, doğal dayanıklılığının yüksek olması, emprenye işlemi için permeabilitesinin uygun olması ve çivi ve vida tutma dirençlerinin yüksek olması gibi nedenlerden dolayı bina inşaatında kullanılması uygundur. Böcek ve mantar zararlarına karşı dayanıklı, rutubet alışverişinden dolayı boyutlarda meydana gelen daralma ve genişleme miktarının az olması nedeniyle mobilya üretiminde kullanılması uygundur.Bu çalışmayla Saplı meşe (Q. robur L.) odununun ülkemizdeki orman ürünleri endüstrisinde ve inşaat sektöründe kullanıma uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some of the physical and mechanical properties of Quercus robur L. wood, which has a smooth body, can reach up to 40 meters high and 2-3 meters wide are examined.While defining the physical properties, air-dried density, complete dried density, volume-weight value, shrinking and widening experiments are carried out and as to defining the mechanical properties, experiments of bending resistance, elasticity module, parallel pressure resistance to the fibres, dynamic bending (shock) resistance, static hardness (janka), cutting resistance, parallel pulling resistance to the fibres and upright pulling resistance to the fibres are held. In addition, results are compared with the given values in literature.As a result, the physical properties of Quercus robur L. wood which are taken from Dörtyol region are found as, air dry density is 0.776 g/cm3, complete dry density is 0.721 g/cm3; volume-density valve is 0.612g/cm3; tangent direction shrinking is % 6.5; radial direction shrinking is % 4.9; tangent direction widening is % 9.5; radial direction widening is % 5.2. There is not much difference between the quercus robur and the other quercus species in terms of physical properties, even it gives the approximate value with some species.Mechanical properties are determined as; bending resistance is 100.3 N/mm2; elasticity module is 10382,5 kg/cm2; parallel pressure resistance to the fibres is 591.3 kg/cm2; dynamic bending (shock) resistance is 1.4 kgm/cm2; static hardness (janka) wide is 698,56 kg/cm2; radial is 594.49 kg/cm2; tangent is 656.34 kg/cm2; cutting resistance is 163.72 kg/cm2; parallel pulling resistance to the fibres is 964 kg/cm2; upright pulling resistance to the fibres is 69.85 kg/cm2. The results were compared with the given values in literature. When these values are compared, it is seen that the physical properties of quercus species are close to the each other, tooAccording to the obtained results; due to the high density of Quercus robur L. wood, high abrasion and friction properties and the decorative view it can be recommended to use the coverings in upper layers. Because of high mechanical and physical properties of Quercus robur L. wood it can be used in floor and ceiling coatings. It is suitable for using in construction because Quercus robur L. wood has a very high resistance property, appropriate dimensional stability, high natural durability, and convenient impregnation process is appropriate for the high permeability, such as nail and screw holding strength is suitable. It is resistant to insect and fungus damage, in addition, due to the exchange of moisture, contraction and expansion is very low. So, it is suitable for using in furniture production.Thanks to this study, it is determined that it is suitable for using Quercus robur L. in our country's forest products industry and building areas.